UrodaTatuażeSymbolika tatuażu na dłoni. O czym należy pamiętać?

Symbolika tatuażu na dłoni. O czym należy pamiętać?

Wciąż niesłabnąca popularność tatuaży skłania coraz więcej osób do sięgnięcia po trwałe upiększenie ciała. Tatuaż na dłoni ciągle budzi niemało kontrowersji, głównie ze względu na miejsce jego wykonania. Nim zdecydujesz się na taki malunek, sprawdź nasz przewodnik po symbolice – prawidłowa interpretacja tatuażu na dłoni to duży sukces.

Tatuaż na dłoni - symbol buntu czy niezależności?
Tatuaż na dłoni - symbol buntu czy niezależności?
Źródło zdjęć: © istockphoto.com
Joanna Kobylańska

12.08.2019 | aktual.: 12.08.2019 12:36

Początki tatuażu na dłoni sięgają czasów starożytnych, gdy plemiona z różnych części świata decydowały się na takie ozdabianie ze względów kulturowych. W późniejszym czasie tatuaże na dłoni były charakterystyczne dla subkultury więziennej, aby zaznaczyć przynależność do konkretnego gangu.

Tatuaż na dłoni – symboliczne znaczenie

Dobrze jest znać znaczenie tatuażu na dłoni, niezależnie od wybranego przez nas wzoru. Istotnym elementem jest wybrane dla niego miejsce – oznacza bowiem coś konkretnego. Warto przytoczyć kilka najważniejszych szczegółów związanych z podstawowymi znaczeniami tatuażu na dłoni:

  • w kulturze arabskiej wykonuje się takie malunki przy użyciu henny, zazwyczaj są to bardzo skomplikowane wzory. Nawet w obecnych czasach jest to częsty rytuał upiększający;
  • w przywoływanej kulturze więziennej tatuaże na dłoni dotyczą zakomunikowania przynależności do gangu albo kliki – dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet;
  • rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii i Australii często wybierają tatuaże na dłoni, aby zaznaczyć swoją pozycję społeczną oraz podkreślić pochodzenie plemienne;
  • Irlandczycy i Japończycy chętnie decydują się na tatuaże sięgające od dłoni po pachy, aby zaprezentować najważniejsze symbole swojego kraju.

Tatuaż na dłoni a kontrowersje

Tatuaż na dłoni świadczy o buncie osoby, która taki rysunek posiada. Można uznać to także za formę odwagi, a także przekazanie w pozawerbalny sposób ukryte znaczenie. Tatuowanie dłoni jest jednym z boleśniejszych zabiegów, dlatego też trzeba być bardzo zdeterminowanym człowiekiem, aby taki tatuaż mieć. Powoli odchodzi się od symboliki więziennej, dlatego też tatuaże na dłoni zaczynają interesować wielu ludzi, którzy uwielbiają szokować i nie boją się ryzykować.

Tatuaż na dłoni – jakie wzory?

Dłoń jako wizytówka każdej osoby, może być wybrana na tatuaż ze względów politycznych albo osobistych. Tatuaże na dłoni najczęściej nawiązują do religijnej symboliki, szczególnie chrześcijańskiej. Jak można się domyślać ma to związek ze stygmatami Jezusa – niektórzy w ten sposób chcą upamiętnić Mękę Pańską. Równie ciekawym przykładem tatuażu na dłoni są te wykonane na serdecznych palcach, np. przypominają obrączki albo tatuowane są inicjały ukochanych osób. Różne daty (narodzin lub śmierci) umieszczane są na wierzchu dłoni mają symbolizować pamięć o bliskich. Tatuaże na dłoni na pewno są propozycją dla osób, które nie boją się bólu i za wszelką cenę chcą wyłamać się z klasycznych schematów.

Tatuaż na dłoni – najczęstsza wada

Jednym z głównych problemów związanych z tatuażem na dłoni jest jego trwałość. Dłonie najczęściej poddawane są wpływom czynników zewnętrznych, w tym także ciągłe mycie za pomocą różnych detergentów. Należy pamiętać, że tatuaż na dłoni z czasem blaknie i wymaga jest wówczas poprawka u tatuażysty. Dlatego też nim zdecydujesz się na trwały rysunek na dłoni, poważnie zastanów się czy rzeczywiście jest dla Ciebie.