Szkło między szafkami kuchennymi – galeria z poradami

Szkło hartowane w kuchni zamiast płytek? To rozwiązanie ma ogromny potencjał, który doceniają zwłaszcza zwolennicy nowoczesnych wnętrz. Szkło między szafkami kuchennymi pod wieloma względami sprawdza się lepiej niż kafelki. Pozwala np. optycznie powiększyć pomieszczenie, a także spersonalizować aranżację.

Szkło między szafkami kuchennymi – galeria z poradami
Źródło zdjęć: © iStock.com

03.12.2018 09:32

Rodzaje szkła do kuchni

Szkło w kuchni jest bardzo ciekawą alternatywą dla płytek nad blatem. Występuje w wariancie zbrojonym, hartowanym, float i antiglass (laminowane). Najpopularniejsze, bo najbardziej atrakcyjne cenowo, są dwa ostatnie rodzaje szkła do kuchni. Float ma odcień lekko zielonkawy, natomiast antiglass jest transparentne. Nie mogą one jednak równać się ze szkłem zbrojonym ani tym bardziej hartowanym pod względem wytrzymałości. Szkło zbrojone ma wewnątrz stalową siatkę, która pozwala mu spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Ze względu na wygląd, który budzi kojarzenia z przestrzenią fabryczną, jest idealne do kuchni utrzymanej w stylu industrialnym. Natomiast szkło hartowane, poddane specjalnej obróbce, ma zwiększoną odporność na zmiany temperatury i uszkodzenia mechaniczne (jego parametry sa trzykrotnie lepsze niż w przypadku zwykłego szkła).

Szkło nad blatem w kuchni – wady i zalety rozwiązania

Szkło nad blatem w kuchni wzbudza niemałe kontrowersje z uwagi na trwałość. Tę jednak można zapewnić sobie, wybierając odpowiedni rodzaj tego materiału. Inną wadą szklanego pokrycia ściany jest problem z utrzymaniem go w czystości. Na szkle natychmiast widać zacieki, tłuste plamy i ślady palców. Trzeba więc bardzo często je wycierać – najlepiej po każdym gotowaniu i myciu naczyń. Na etapie montażu pamiętać o wypełnianiu przestrzeni między jednym a drugim panelem szklanym akrylem lub silikonem. W przeciwnym razie zanieczyszczenia, które dostaną się pod szkło, być praktycznie niemożliwe do usunięcia.

Szkło między szafkami kuchennymi ma jednak również całe mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest w stanie dodać aranżacji nowego charakteru – eleganckiego (szkło w macie) lub dynamicznego (szkło z połyskiem), ale zawsze nowoczesnego. To jednak nie wszystko, bo ten rodzaj wykończenia ściany może podlegać ciągłym metamorfozom. Za przezroczyste szkło da się wkładać co raz to nowe fototapety, plakaty i zdjęcia, a nawet kolaże zrobione np. z wyciętych z gazet przepisów. Niektóre rodzaje szkła mogą nawet pełnić podobne funkcje jak farba tablicowa, ponieważ stanowią świetną powierzchnię do pisania przy użyciu suchościeralnych flamastrów.

I na tym nie kończy się wcale potencjał szkła między szafkami w kuchni, bo producenci dają możliwość zamówienia paneli z personalizowanym nadrukiem. Co więcej, szkło nad blatem kuchennym to interesująca opcja nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. Odbijająca światło szklana tafla potrafi powiększyć optycznie wnętrze niczym lustro. Idealnie nadaje się więc do kuchni w bloku, gdzie metraż rzadko spełnia oczekiwania domowników.

Szkło nad blatem w kuchni – cena materiału i montażu

Cena szkła nad blatem w kuchni jest uzależniona przede wszystkim od jakości materiału, ale również od grubości paneli oraz rodzaju elementów zdobniczych, jeśli takie mają się pojawić na powierzchni szkła. W najtańszych wariantach da się je kupić za kilkadziesiąt złotych w przeliczeniu na metr kwadratowy. Niedrogie jest szkło zbrojone (około 50 zł/m2). Float to już koszt minimum 80 zł/m2, a szkło laminowane (z ozdobną grafiką) – 300 zł i więcej. Za metr zdobionego szkła hartowanego trzeba natomiast zapłacić 500–800 zł. Zdarza się, że koszt montażu (mniej więcej 250 zł) jest wliczony w cenę zakupu szkła kuchennego. Należy jednak pamiętać, że szkło między szafkami w kuchni musi mieć wycięte otwory na gniazdka elektryczne, za co firmy montażowe mogą doliczać dodatkowe kwoty.

Szkło między szafkami w kuchni – zdjęcia aranżacji

Szkło między szafkami kuchennymi to idealny sposób na to, by stworzyć spersonalizowaną aranżację. W końcu na jego powierzchni da się wydrukować wszystko – od zdjęć z prywatnego albumu po samodzielnie zaprojektowane grafiki. Jedni chcą mieć nad blatem kuchennym podobiznę idola opatrzoną inspirującym cytatem, inni wolą czyste szkło, które idealnie pasuje do designu nowoczesnych mebli.

Obraz
© Instagram.com | @dinprint

Nie brakuje również zwolenników dynamicznych motywów w przestrzeni kuchennej. Mogą to być orzeźwiające owoce albo strumienie wody, które jednoznacznie kojarzą się z przeznaczeniem tego pomieszczenia. By pójść o krok dalej, warto rozważyć nadruki wywołujące wprost zmysłowe doznania, np. z ostrą papryczką chili lub dymiącą filiżanką kawy.

Obraz
© Instagram.com | @stakolivicek1,@shreeabhayglassco

Szkło między szafkami w kuchni może fantastycznie zagrać z wyposażeniem dzięki kolorystyce. Wystarczy postawić na jednolity panel, zabarwiony w ten sposób, by kontrastował z frontami szafek. Biel i czerń? Niekonieczne. Do jasnych mebli sprawdzi się również szmaragdowa zieleń.

Obraz
© @casorlife

Dowodem na to, że szkło nad blatem w kuchni pozwala puścić wodze fantazji, są przykłady niezwykle twórczych sposobów zaaranżowania przestrzeni między górnymi a dolnymi szafkami, np. z wykorzystaniem widoku miasta, romantycznego pejzażu lub wizerunków majestatycznych zwierząt na tle natury.

Obraz
© Instagram.com | @dotandpop,@drevomaterial,@mycroatianhome
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)