Zakazane w upale. Pies może nawet umrzeć
W Polsce utrzymują się bardzo wysokie temperatury. Opiekunowie zwierząt domowych muszą koniecznie zadbać o ich bezpieczeństwo. Przegrzanie organizmu może bowiem prowadzić nawet do śmierci.
Nad Polskę nadciągnął front atmosferyczny powodujący falę upałów. W niektórych częściach kraju temperatury przekraczają nawet 35 stopni Celsjusza. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które zagraża zarówno ludziom, jak i zwierzętom.
Wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do przegrzania organizmu. Jak pomóc zwierzętom przetrwać upał? Trzymaj się kilku prostych zasad, a twój pupil będzie bezpieczny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
IMGW ostrzega. "Burze będą bardzo niebezpieczne"
Czytaj także: Egipski sposób na upały. W nocy się nie spocisz
Jak pomóc zwierzętom przetrwać upał?
Upał to niebezpieczny stan, który może zagrażać zdrowiu, a nawet i życiu. Wychodzenie z domu, kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, jest naprawdę ryzykowne i może skutkować udarem. Zagrożone są także zwierzęta, które w odróżnieniu od nas, mają problem z termoregulacją ciała.
Jak pomóc zwierzętom podczas upału? Zadbaj o to, aby zawsze miały dostęp do świeżej wody. Jeśli wychodzisz z domu na kilka godzin, zostaw im kilka dodatkowych misek. Jesteś właścicielem psa? Postaraj się wychodzić z nim wczesnym rankiem i późnym wieczorem, kiedy temperatury nie są jeszcze tak wysokie. Nie zabieraj go na spacer w samo południe. Pies mógłby dotkliwie poparzyć sobie łapy, a nawet doznać udaru.
Zadbaj o temperaturę w domu
Kiedy temperatura na dworze osiąga 30 stopni, w naszych domach zaczyna robić się niebezpiecznie ciepło, co odbija się na samopoczuciu zwierząt. Nie każdy może pozwolić sobie na klimatyzację. Jest jednak kilka sposobów, aby obniżyć temperaturę w mieszkaniu.
Jak to zrobić? Zamknij i zasłoń wszystkie okna. Dzięki temu, mieszkanie nie będzie miało szansy się nagrzać. Zainwestuj w matę chłodzącą dla zwierząt. Kupisz ją w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie zoologicznym. Kosztuje od 20 do 100 złotych.
Nigdy nie zostawiaj zwierząt w aucie. Nawet na chwilę. Temperatura w nagrzanym aucie osiąga nawet 50 stopni Celsjusza. Wystarczy chwila, żeby doszło do przegrzania.
Pamiętaj też o tym, aby zwracać szczególną uwagę na zachowanie pupila. Jeśli zwierzak będzie bardzo płytko oddychał, sapał i wydzielał nadmierną ilość śliny, niezwłocznie udaj się do weterynarza. To znak, że najprawdopodobniej ma udar. W takiej sytuacji trzeba działać jak najszybciej.
Czytaj także: Poczujesz chłód bez wiatraka. Zrób tylko dwie rzeczy
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.