Słyszysz swoje bijące serce, leżąc na poduszce? Lekarz wyjaśnia
Kładziesz się do łóżka po długim dniu i nagle słyszysz w uszach dźwięk bicia serca? To może nie tylko utrudnić szybkie zaśnięcie, ale także wskazywać na problemy zdrowotne. Wszystko zależy od częstotliwości.
19.12.2024 | aktual.: 19.12.2024 10:43
Czasami tylko irytuje, a czasami może utrudniać, a nawet uniemożliwiać zasypianie w nocy. Pulsujący, dudniący lub szumiący dźwięk przypominający rytmiczne bicie serca. Zazwyczaj można go usłyszeć późną porą, kiedy wokół panuje błoga cisza. Nie należy jednak lekceważyć tego objawu, ponieważ może wskazywać na problemy zdrowotne.
Bicie serca w uszach podczas leżenia
Czy zastanawiałeś się, dlaczego słyszysz bicie swojego serca, zazwyczaj leżąc na boku? Jeśli dzieje się tak od czasu do czasu - to całkowicie normalne i nie ma powodu do niepokoju. Pulsujący szum w uszach jest zazwyczaj opisywany jako dźwięk rytmu pracy serca, co nie jest przypadkowe. Jest to wynikiem szybszego niż normalnie przepływu krwi przez żyły i tętnice znajdujące się w pobliżu uszu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chirurg dr Anthony Youn w filmie na TikToku porównał hałas słyszalny w uszach do uciążliwego basu, który jest "po prostu zbyt głośny" i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Okazuje się, że przyczyna jest prosta.
- Jeśli czujesz swoje bijące serce, kiedy leżysz na boku, najprawdopodobniej jest to spowodowane tym, że tętnica szyjna jest zbyt mocno dociśnięta do twojej poduszki - podkreślił.
Tętnica szyjna pełni w organizmie niezwykle ważną rolę. Zaopatruje w krew i tlen mózg oraz wszystkie właściwie części twarzy, głowy i szyi. Gdy śpisz na boku, tętnica szyjna znajduje się blisko poduszki, dlatego dudniący dźwięk to tylko naturalny rytm pracy krwi, która przepływa przez naczynia krwionośne.
Kiedy bicie serca słyszalne w uszach powinno nas zaniepokoić?
Dr Youn wyjaśnia, że zmartwić nas może fakt, kiedy słyszenie bicia serca pojawia się wielokrotnie podczas leżenia (a także w ciągu dnia) i wciąż nawraca. W takim przypadku przewlekły, pulsujący dźwięk może wskazywać na szum uszny, wywołany różnymi schorzeniami.
Przyczyną może być m.in. silny stres, miażdżyca (charakterystyczne dudnienie słyszalne w uszach powstaje, gdy na skutek nagromadzenia blaszki miażdżycowej zwęża się światło tętnic), zbyt wysokie ciśnienie krwi, anemia czy nadczynność tarczycy (za pulsujący szum w uszach odpowiedzialne jest przyspieszone bicie serca i szybszy przepływ krwi).
Harvard Health stwierdza, że "w większości przypadków tętniący szum uszny nie jest powodem do zmartwień". Jeśli jednak twoje objawy są niepokojące i pojawiają się coraz częściej, lepiej skonsultować się z lekarzem.
Czytaj także: Wojskowa metoda zasypiania. "Odpłyniesz" w dwie minuty
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl