FitnessSzybka dieta, czyli jak schudnąć 10 kg. Dieta norweska czy kopenhaska?

Szybka dieta, czyli jak schudnąć 10 kg. Dieta norweska czy kopenhaska?

Szybka dieta, czyli jak schudnąć 10 kg. Dieta norweska czy kopenhaska?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
12.12.2018 15:55

Szybka dieta to hasło, które wpisujemy w wyszukiwarkę Google, kiedy brakuje nam czasu na żmudną kurację odchudzającą, a nadprogramowe kilogramy pragniemy zrzucić w kilkanaście dni. Czy można szybko schudnąć 10 kilogramów? Poznaj 2 słynne diety, które z założenia mogą ci w tym pomóc.

Szybka dieta 10 kg. Czy można schudnąć 10 kilogramów w kilkanaście dni?

Jak schudnąć 10 kilogramów? Najlepszym sposobem na trwałe zrzucenie nadprogramowych kilogramów jest zmiana nawyków żywieniowych i rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej. Dietetycy zaznaczają, że dieta, która pozwala schudnąć 10 kilogramów musi być zbilansowana, składać się z 5 posiłków dziennie, z których najważniejszym z nich jest białkowo-tłuszczowe śniadanie.

Utrata 10 kilogramów to duże wyzwanie i stosując się do zasad zrównoważonej diety, kuracja trwa zdecydowanie dłużej niż kilkanaście dni. Zatem czy możliwe jest, aby schudnąć 10 kilogramów w tydzień lub dwa tygodnie? Teoretycznie tak. Wiele osób stosując się do restrykcyjnych programów żywieniowych chwaliło się imponującymi wynikami wagowymi. Rzeczywiście, jedząc mniej, zauważysz spadek masy ciała.

Jednak nie będzie to spalona tkanka tłuszczowa, a ubytek wody z organizmu. Jeżeli zależy ci jedynie na spadku masy ciała, to poniższe diety mogą ci pomóc w osiągnięciu celu. Jeśli twoim założeniem jest spalenie tkanki tłuszczowej, to musisz pamiętać, że 1 kg tłuszczu to ok. 7000 spalonych kcal. Z tego też powodu, aby zdrowo tracić na wadze, powinno się chudnąć ok. 0,5-0,75 kg na tydzień. To daje nam ok. 17 tygodni zdrowej diety. Jak pozbyć się 10 kg szybciej?

Szybka dieta - dieta norweska

Twórcy diety norweskiej obiecują naprawdę imponujące rezultaty. W dwa tygodnie stosowania się do zasad diety norweskiej można zrzucić 14 kilogramów. Dieta norweska jest bardzo restrykcyjna i nie można pozwolić sobie na żadne, choćby najmniejsze odstępstwa w jadłospisie. Dietę norweską można przeprowadzać maksymalnie raz do roku i w żadnym przypadku nie może ona trwać dłużej niż wyznaczone 14 dni.

W diecie norweskiej głównie zjada się gotowane jajka i grejpfruty. Dodatkowymi składnikami menu w diecie norweskiejsurówki, chleb razowy oraz gotowane mięso i ryby. Dzienne menu diety norweskiej składa się z 3 posiłków, a w tym z dietetycznego śniadania, dietetycznego drugiego śniadania i dietetycznego obiadu.

Kaloryczność wszystkich dań spożywanych w ciągu dnia nie przekracza 600-800 kcal, co zalicza tę dietę do głodówek. Podczas jej stosowania dochodzi do niedoborów składników odżywczych oraz minerałów. Organizmowi brakuje energii do podstawowych funkcji życiowych, przez co często można odczuwać zmęczenie, zawroty głowy czy ogólne osłabienie. Dieta norweska jest szybką dietą na zrzucenie więcej niż 10 kilogramów w ciągu 14 dni, jednak nie jest bezpieczna dla zdrowia.

Szybka dieta - dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska to, podobnie jak dieta norweska, program żywieniowy, który bazuje na bardzo niskiej kaloryczności dań. Jednym z kontrowersyjnych elementów diety kopenhaskiej jest śniadanie, na które wypija się czarną kawę z jedną kostką cukru.

7 dnia diety kopenhaskiej zjada się tylko śniadanie i obiad, odpuszczając sobie kolację. Kaloryczność dań nie przekracza 800 kcal. Dieta trwa 13 dni i jest obietnicą zrzucenia 10 nadprogramowych kilogramów. Podczas diety zjada się głównie zielone warzywa, befsztyki wołowe, sałatę i dodatki w postaci pomidorów czy grzanki chleba razowego.

Podczas diety odczuwa się znaczne osłabienie, co jest spowodowane niedoborami składników odżywczych. Wskutek diety kopenhaskiej następuje spadek masy ciała, ale zazwyczaj jest spowodowany utratą wody z organizmu. Skutkiem uboczny diety jest towarzyszący jej efekt jojo, spowodowany zbyt rygorystycznym podejściem do jadłospisu. W trakcie diety nie można nawet zdecydować się na żucie gumy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (72)
Zobacz także