FitnessChleb razowy - kalorie i właściwości. Przepis na domowy chleb razowy

Chleb razowy - kalorie i właściwości. Przepis na domowy chleb razowy

Chleb razowy - kalorie i właściwości. Przepis na domowy chleb razowy
Źródło zdjęć: © 123RF
31.10.2018 23:18

Chleb razowy to pieczywo, które idealnie zastępuje pszenne bułki czy inne wypieki. Chleb razowy to idealny wybór dla osób, które prowadzą zdrowy tryb życia lub chcą zrzucić zbędne kilogramy. Jaka jest kaloryczność chleba razowego i jak rozpoznać prawdziwy, zdrowy chleb razowy? Jak zrobić chleb razowy w domu?

Chleb razowy - wartości odżywcze

Chleb razowy przewyższa jasne pieczywo ilością wartości odżywczych. Wynika to z faktu, że to właśnie mąka, z której wykonany jest chleb wpływa na jego odżywczą wartość. Najwięcej składników odżywczych w ziarnie znajduje się w warstwie aleuronowej, czyli tej pod skórką. Podczas przemiału ziarna ta najbardziej wartościowa część zostaje odrzucona. Jedynie w mąkach ciemnych, które są słabo oczyszczone pozostają cenne składniki odżywcze.

W mące żytniej przykładowo, znajdują się witaminy z grupy B, mangan oraz cynk, w mące pszennej natomiast białko, witamina PP oraz magnez.

Chleb razowy jest ciemniejszy i zawiera większą ilość błonnika pokarmowego. Składniki mąki razowej zawierają fitoestrogeny, kwas ferulowy oraz kwas kawowy.

Kaloryczność chleba razowego

W Polsce średnio zjada się średnio 250-300 g pieczywa dziennie. To stosunkowo niewiele. Istnieje przekonanie, że pieczywo tuczy, ale inne nacje, w tym Francuzi, zjadają zdecydowanie więcej pieczywa, a nie cechuje ich otyłość. Wynika to z faktu, że tuczą dodatki do chleba, a nie sam chleb.

Jedna kromka chleba razowego o wadze 35 g zawiera około 75 kcal. Chleb razowy jest o wiele bardziej sycący niż chleb jasny, zatem zjada się go zdecydowanie mniej, aby poczuć sytość. Jedna kromka chleba razowego zawiera 2,1 g białka, 0,6 g tłuszczu oraz 18 g węglowodanów. W jednej kromce znajduje się też ok. 3 g błonnika.

Właściwości chleba razowego

Podczas diet odchudzających mamy tendencję do rezygnowania z pieczywa. Oczywiście warto wyeliminować z diety jasne pieczywo wypiekane z drobno zmielonej mąki pozbawionej wartości odżywczych. Jednak zdrowa dieta powinna zawierać w swoim jadłospisie chleb razowy, który dzięki błonnikowi pokarmowemu, pomoże w utracie zbędnych kilogramów.

Błonnik po pierwsze szybciej wzbudzi poczucie sytości, po drugie natomiast wyreguluje pracę jelit i wspomoże proces trawienny.* Błonnik zawarty w chlebie razowym* oczyszcza jelita z resztek pożywienia i pomaga w przypadku zaparć. Prawdziwy chleb razowy jest wzbogacony o otręby i ziarna, które stanowią dodatkowy ładunek witamin i składników mineralnych w zdrowej diecie.

Jak rozpoznać prawdziwy chleb razowy?

Na pierwszy rzut oka łatwo jest rozpoznać chleb razowy. Warto jednak zauważyć, że chleb razowy zawsze jest ciemny, ale ciemny chleb nie zawsze jest razowy. Najprostszym sposobem na odróżnienie chleba razowego od zwykłego jest zapoznanie się z etykietą. Prawdziwy chleb razowy ma w składzie mąkę razową, czyli mąkę żytnią pełnego przemiału lub typu 2000.

Jeśli chleb nie zawiera etykiety ze składem, należy się przyjrzeć samemu wypiekowi. Prawdziwy chleb razowy nigdy nie będzie spulchniony i bardzo wyrośnięty. Chleb razowy jest także cięższy od chleba zwykłego w tym samym rozmiarze.

Przepis na domowy chleb razowy

Składniki na zaczyn do chleba razowego:

  • 60 g zakwasu żytniego;
  • 200 g mąki żytniej razowej typu 2000;
  • 300 g wody.

Na dzień przed wypiekiem, wszystkie składniki dokładnie wymieszać i pozostawić przykryte w temperaturze pokojowej.

Składniki na ciasto:

  • 300 g mąki żytniej razowej typu 2000;
  • łyżka soli;
  • 2 łyżki zmielonego słodu jęczmiennego;
  • 120 g słonecznika (lub innych ziaren);
  • cały zaczyn;
  • szklanka letniej wody.

Przygotowanie:
Mąkę wymieszać z solą, słodem jęczmiennym i ziarnami, następnie dodać zaczyn i letnią wodę. Całość mieszać aż do połączenia składników i pozostawić w misce na pół godziny. Następnie ciasto przełożyć do formy i trzymać w cieple przez dwie godziny. Chleb należy piec w 230 stopniach przez 15 minut, następnie przez kolejne 30-40 minut w temperaturze 200 stopni. Gotowy chleb razowy kroić dopiero następnego dnia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także