FitnessTajemnice masażu

Tajemnice masażu

O masażu słyszał każdy z nas. Definicja określa go jako oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu...

Tajemnice masażu

26.10.2007 | aktual.: 27.05.2010 17:40

O masażu słyszał każdy z nas. Definicja określa go jako oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu. Tymi bodźcami są między innymi: ucisk, głaskanie, rozcieranie, oklepywanie, ugniatanie, wibracja, roztrząsanie, wałkowanie oraz wyciskane ciała. Jednakże wciąż nie wszyscy są przekonani do tego, że masaż oprócz funkcji relaksującej (coraz modniejsze jest na przykład spędzenie rocznicy ślubu w hotelu oferującym między innymi zabiegi odstresowujące), odchudzającej i pobudzającej może pełnić także funkcję leczniczą.

Masaż leczniczy jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. Jego korzenie odnajdziemy w Indiach i Chinach, gdzie wchodził w zakres rytuału religijnego. Pierwsza wzmianka o leczeniu za pomocą masażu pochodzi już z roku 3000 p.n.e. Z czasem masaż odpadł od rytuału religijnego i wszedł w zakres leczenia. Jednakże medycyna oficjalnie się nim nie zajęła. Chociaż późniejszy rozwój chemii (a co za tym idzie: leków syntetycznych) znacznie przyćmił i zatarł jego znaczenie, to w dzisiejszych czasach przeżywa on prawdziwy renesans. Pojawia się coraz więcej gabinetów masażu oferujących całą paletę zabiegów na wszystkie możliwe przypadłości, dolegliwości i choroby. Jak grzyby po deszczu powstają również szkoły kształcące przyszłych masażystów.

Celem masażu leczniczego jest poprawienie psychofizycznej sprawności człowieka, usunięcie zewnętrznych i wewnętrznych objawów chorobowych oraz terapeutyczne oddziaływanie na tkanki i na cały organizm. Znajduje on zastosowanie między innymi w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji chorób z zakresu ortopedii, neurologii, ginekologii, pediatrii oraz chorób wewnętrznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Warto wiedzieć, że masaż leczniczy działa przeciwzakrzepowo oraz pomaga w wydalaniu produktów wadliwej przemiany materii. Poza tym przyczynia się on do:

- przyspieszenia krążenia krwi - powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek
- przyspieszenia krążenia limfy – pobudza czynności gruczołów i przyspiesza przemianę materii
- miejscowego rozszerzenia naczyń włoskowatych
- lepszego dopływu świeżej krwi
- pobudzenia nieczynnych naczyń włoskowatych
- szybszego wchłaniania obrzęków i wysięków
- uwalniania hormonów tkankowych: histaminy, aminy, prostaglandyny,

Poddając się zabiegowi warto jednak pamiętać o sprawdzeniu warunków higieniczno-sanitarnych gabinetu. Poza tym należy zwrócić uwagę na osobę samego masażysty. Powinna cechować go przede wszystkim wysoka kultura osobista (spójrzmy na przykład na jego dłonie: czy są osuszone, bez zadrażnień oraz na paznokcie, które muszą być krótko obcięte). Pamiętajmy, że dobrego masażystę oprócz kwalifikacji zawodowych charakteryzują również takie cechy psychofizyczne jak: cierpliwość, wyrozumiałość, troskliwość oraz indywidualizacja postępowania. Także my sami powinniśmy się do takiej wizyty uprzednio bardzo dobrze przygotować. Oprócz tak oczywistej sprawy jak umyta, czysta i sucha skóra nie zapominajmy o tym, że podczas masażu niewskazane są żadne zmiany ropne, rozstępy i ubytki. A więc nie powinniśmy wybierać się na zabieg jeśli mamy na skórze niezagojone rany, świeże blizny oraz podrażnienia. Innymi przeciwwskazaniami do masażu leczniczego są: stany gorączkowe, zmiany nowotworowe, żylaki, stany krwotoczne, kamienica
nerkowa, kamienica pęcherzyka żółciowego, zmiany zapalne narządów wewnętrznych oraz menstruacja u kobiet.

Masaż jest metodą leczniczą, która (tak jak każda inna forma leczenia) powinna być wykonywana przede wszystkim w oparciu o skierowanie lekarskie zawierające zarówno rozpoznanie choroby zasadniczej jak i schorzeń współistniejących. Wymagane jest również określenie czy mamy do czynienia z chorobą świeżą czy też z pozostałościami po przebytej chorobie. A więc wizyta u lekarza specjalisty przed zabiegiem - choć nie jest obowiązkowa – powinna mieć miejsce.

Masaż leczniczy to oczywiście medycyna naturalna. Medycyna, która leczy nie środkami chemicznymi, ale w której zastosowanie znajdują zupełnie naturalne środki leczenia. Jednakże tak jak przyjmowanie lekarstw syntetycznych, tak i wspomniane naturalne środki powinniśmy stosować z właściwą sobie rozwagą oraz konsultacją z lekarzem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)