Fitness"Kortyzolowa twarz". Endokrynolożka mówi o odwracaniu uwagi

"Kortyzolowa twarz". Endokrynolożka mówi o odwracaniu uwagi

Obrzmiała, okrągła, z widoczną opuchlizną - to tak zwana "kortyzolowa twarz". Należy jednak pamiętać, że to nie sam kortyzol jest źródłem problemu, a jego nadmiar powodowany przez stres. - Internetowy trend robi z tego hormonu naszego wroga - alarmuje specjalistka.

Tak wygląda "kortyzolowa twarz"
Tak wygląda "kortyzolowa twarz"
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych coraz większą popularność zyskuje pojęcie "kortyzolowej twarzy". Długotrwały stres i brak snu może pozostawiać ślad nie tylko na naszym samopoczuciu, ale również na wyglądzie zewnętrznym.

Nadmierny poziom kortyzolu to nie tylko opuchlizna i zmiany skórne, ale również trądzik, problemy ze snem, zmęczenie, trudności z koncentracją oraz wahania masy ciała.

Jak wygląda "kortyzolowa twarz"?

Kortyzol, potocznie nazywany hormonem stresu, odgrywa ważną rolę w regulacji wielu procesów w organizmie, takich jak metabolizm, reakcja immunologiczna czy ciśnienie krwi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Film "365 Dni" zaszufladkował Annę-Marię Sieklucką? "Za granicą jestem bardziej rozpoznawalna niż we własnej ojczyźnie"

W normalnych warunkach jego poziom wzrasta w sytuacjach stresowych, aby wspomóc ciało w radzeniu sobie z wyzwaniami. Jednak przewlekle podwyższony poziom kortyzolu – wynikający ze stresu, chronicznego zmęczenia czy niedoboru snu – może wpływać negatywnie na nasz wygląd. "Kortyzolowa twarz" jest określana jako obrzmiała, okrągła, z widoczną opuchlizną.

Nadmiar kortyzolu może wpływać na tkankę łączną w organizmie, co prowadzi do rozkładu białek z mięśni i kolagenu. W rezultacie sylwetka ulega zmianie: twarz i brzuch mogą stać się bardziej zaokrąglone, podczas gdy ramiona i nogi tracą na masie mięśniowej. Skóra staje się mniej elastyczna, co może prowadzić do pęknięć i pojawienia się rozstępów na ciele.

Stres jako sedno problemu

Eksperci zwracają jednak uwagę, że kortyzol sam w sobie wcale nie jest wrogiem. To, na czym powinniśmy się skupić, to prawdziwe źródło problemu, czyli nadmiar stresu, który powoduje, że hormon ten wydzielany jest nieprzerwanie.

Dr Kaja Filaczyńska w rozmowie z "Wysokimi Obcasami" podkreśla, że skupianie się wyłącznie na kortyzolu prowadzi do uproszczonego podejścia do problemu. Hormon ten nie jest sam w sobie "wrogiem", a raczej odpowiedzią organizmu na nadmierne obciążenie stresem. Widoczne gołym okiem objawy odwracają uwagę od ich przyczyny.

Nasze ciało, ewolucyjnie przystosowane do radzenia sobie z chwilowym stresem, nie jest przygotowane na przewlekłe obciążenie, jakie często występuje w dzisiejszym szybkim tempie życia. Problemem nie jest więc sam kortyzol, a styl życia, który prowadzi do jego chronicznie podwyższonego poziomu.

"Sednem sprawy jest przyczyna podwyższonego poziomu kortyzolu. Internetowy trend robi z tego hormonu naszego wroga" - przekonuje.
© Materiały WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)