Trwa ładowanie...
dzphm7d

Talent i ciężka praca. Inspirujące historie sławnych tenisistów

Jak każdy sport, także zawody na korcie są świetną szkołą charakteru oraz wytrwałości. Przedstawiamy 5 historii, które pokazują, że jeśli dziecko zacznie treningi tenisa w młodym wieku, może sięgnąć w przyszłości po najwyższe sportowe trofea.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Talent i ciężka praca. Inspirujące historie sławnych tenisistów
(Shutterstock.com, Fot: Lucky Business)
dzphm7d

Venus i Serena Williams

Najsłynniejsze siostry w historii tenisa dorastały w biednym mieście Compton w stanie Kalifornia. Venus i Serena Williams swoją przygodę ze sportem zaczęły w wieku 4 lat. Grały na zdewastowanych publicznych kortach nawet po 6 godzin dziennie. Ich pierwszym trenerem był ojciec, Richard Williams, który nauczył siostry, że dzięki wytrwałości mogą osiągnąć wszystko i nie mylił się.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Venus Williams rozpoczęła karierę zawodową w 1994 r. Od tamtego czasu wygrała 49 turniejów w grze pojedynczej i 22 w podwójnej. Ma także na koncie 4 złote medale olimpijskie i 1 srebrny. Dorobek młodszej o rok Sereny jest jeszcze bardziej imponujący – 72 wygrane turnieje w grze pojedynczej i 23 w grze podwójnej. Tak jak siostra, zdobyła 4 złote medale olimpijskie. Serena Williams od lat wspiera budowę szkół oraz obiektów sportowych w Afryce.

dzphm7d

Roger Federer

Urodzony w Bazylei Szwajcar uważany jest za najlepszego współczesnego tenisistę. Już od najmłodszych lat kochał sport – grał w badmintona oraz koszykówkę. Ale to tenis okazał się wielką miłością Federa. Jego wzorem do naśladowania był sławny Boris Becker. Zaczął grać już wieku 6 lat, a jako nastolatek zbierał piłki podczas meczów tenisowych w Bazylei.

   newspix.pl
(newspix.pl)

Jako zawodowy tenisista od 1998 r. Roger Federer zdecydowanie przebił swojego sportowego idola z lat dziecinnych. Wygrał 98 turniejów w grze pojedynczej (dla porównania Becker – 49). Zdobył także dwa medale olimpijskie – złoty (Pekin, 2008 r.) i srebrny (Londyn, 2012 r.). Federer znany jest z tego, że chętnie pomaga innym. W 2003 r. założył Roger Federer Foundation, która zajmuje się zbieraniem środków na edukację i zajęcia sportowe dla niepełnosprawnych dzieci.

Martina Hingis

Choć reprezentowała Szwajcarię, urodziła się w Koszycach na Słowacji. Martina Hingis otrzymała imię na pamiątkę sławnej tenisistki pochodzenia czechosłowackiego, Martiny Navrátilovej, co niejako zapowiadało jej wielką karierę na światowych kortach. Zaczęła trenować tenis w wieku 4 lat, po tym jak przeprowadziła się z matką do Szwajcarii.

   Wikimedia Commons CC BY
(Wikimedia Commons CC BY)

Swoją zawodową karierę rozpoczęła w 1994 r. Martina Hingis szybko dała się poznać jako zawodniczka przebiegła, która świetną techniką potrafiła nadrobić braki w sile fizycznej. Do swojej sportowej emerytury, którą ogłosiła w 2017 r., wygrała 43 turnieje w grze pojedynczej i 64 w podwójnej. Zdobyła też srebrny medal na olimpiadzie w Rio de Janeiro (2016 r.). Jest ambasadorkę organizacji Right to Play, która promuje sport wśród dzieci z biednych regionów świata.

dzphm7d

Andre Agassi

Przez lata był niekwestionowaną gwiazdą tenisa. Amerykanin Andre Adassi przyszedł na świat w Las Vegas, a jego ojcem był olimpijski bokser rodem z Iranu. Trudno więc dziwić się, że sport miał we krwi – już jako kilkulatek odbijał ponoć 2 tys. piłek tenisowych dziennie. Gdy więc nadszedł czas wyboru drogi zawodowej, wyjście dla utalentowanego chłopaka było tylko jedno.

   Wikimedia Commons CC BY
(Wikimedia Commons CC BY)

Andre Agassi zadebiutował na profesjonalnym korcie w 1986 r. Wygrał 60 turniejów w grze pojedynczej i aż 8 razy tryumfował w turniejach wielkoszlemowych. Jego największym osiągnięciem było zajmowanie aż przez 101 tygodni pozycji lidera w rankingu ATP. Znany na całym świecie nie tylko dzięki agresywnemu stylowi gry. Agassiego kibice pokochali również za charyzmę i poczucie humoru. Po ogłoszeniu emerytury sportowej w 2006 r., Agassi poświęcił się działaniom biznesowym i charytatywnym. Jest jednym z założycieli organizacji Athletes for Hope.

Siostry Radwańskie

Wśród polskich tenisistek zdecydowanie na topie znajdują się ostatnio siostry: Agnieszka i Urszula Radwańskie. Pochodzą z krakowskiej rodziny o sportowych tradycjach – ich dziadek był hokeistą, ojciec zaś, Robert Radwański – grał w tenisa. On też był pierwszym trenerem swoich córek. Swoje pierwsze sportowe osiągnięcie siostry zanotowały w niemieckim Gronau. W wieku 6 lat Agnieszka wygrała wtedy dziecięcy turniej w tenisa, młodsza zaś Urszula zajęła czwarte miejsce.

   newspix.pl
(newspix.pl)

Od tamtego czasu siostry Radwańskie radzą sobie świetnie na światowych korty. Agnieszka wygrała już ponad 20 turniejów i przez pewien czas była nawet drugą tenisistką na świecie w rankingu ATF. Z kolei Urszula zwyciężyła w 2007 r. juniorski turniej wielkoszlemowy w Wimbledon, była też dziesięciokrotną finalistką turniejów ITF (po zwycięstwo sięgała 4 razy). Urszula Radwańska jest również ambasadorką akcji Dzieciaki do Rakiet promującej grę w tenisa wśród najmłodszych.

Partnerem artykułu jest Bank BGŻ.

dzphm7d

Podziel się opinią

Share
dzphm7d
dzphm7d