Talent i ciężka praca. Inspirujące historie sławnych tenisistów
Jak każdy sport, także zawody na korcie są świetną szkołą charakteru oraz wytrwałości. Przedstawiamy 5 historii, które pokazują, że jeśli dziecko zacznie treningi tenisa w młodym wieku, może sięgnąć w przyszłości po najwyższe sportowe trofea.
Venus i Serena Williams
Najsłynniejsze siostry w historii tenisa dorastały w biednym mieście Compton w stanie Kalifornia. Venus i Serena Williams swoją przygodę ze sportem zaczęły w wieku 4 lat. Grały na zdewastowanych publicznych kortach nawet po 6 godzin dziennie. Ich pierwszym trenerem był ojciec, Richard Williams, który nauczył siostry, że dzięki wytrwałości mogą osiągnąć wszystko i nie mylił się.
Venus Williams rozpoczęła karierę zawodową w 1994 r. Od tamtego czasu wygrała 49 turniejów w grze pojedynczej i 22 w podwójnej. Ma także na koncie 4 złote medale olimpijskie i 1 srebrny. Dorobek młodszej o rok Sereny jest jeszcze bardziej imponujący – 72 wygrane turnieje w grze pojedynczej i 23 w grze podwójnej. Tak jak siostra, zdobyła 4 złote medale olimpijskie. Serena Williams od lat wspiera budowę szkół oraz obiektów sportowych w Afryce.
Roger Federer
Urodzony w Bazylei Szwajcar uważany jest za najlepszego współczesnego tenisistę. Już od najmłodszych lat kochał sport – grał w badmintona oraz koszykówkę. Ale to tenis okazał się wielką miłością Federa. Jego wzorem do naśladowania był sławny Boris Becker. Zaczął grać już wieku 6 lat, a jako nastolatek zbierał piłki podczas meczów tenisowych w Bazylei.
Jako zawodowy tenisista od 1998 r. Roger Federer zdecydowanie przebił swojego sportowego idola z lat dziecinnych. Wygrał 98 turniejów w grze pojedynczej (dla porównania Becker – 49). Zdobył także dwa medale olimpijskie – złoty (Pekin, 2008 r.) i srebrny (Londyn, 2012 r.). Federer znany jest z tego, że chętnie pomaga innym. W 2003 r. założył Roger Federer Foundation, która zajmuje się zbieraniem środków na edukację i zajęcia sportowe dla niepełnosprawnych dzieci.
Martina Hingis
Choć reprezentowała Szwajcarię, urodziła się w Koszycach na Słowacji. Martina Hingis otrzymała imię na pamiątkę sławnej tenisistki pochodzenia czechosłowackiego, Martiny Navrátilovej, co niejako zapowiadało jej wielką karierę na światowych kortach. Zaczęła trenować tenis w wieku 4 lat, po tym jak przeprowadziła się z matką do Szwajcarii.
Swoją zawodową karierę rozpoczęła w 1994 r. Martina Hingis szybko dała się poznać jako zawodniczka przebiegła, która świetną techniką potrafiła nadrobić braki w sile fizycznej. Do swojej sportowej emerytury, którą ogłosiła w 2017 r., wygrała 43 turnieje w grze pojedynczej i 64 w podwójnej. Zdobyła też srebrny medal na olimpiadzie w Rio de Janeiro (2016 r.). Jest ambasadorkę organizacji Right to Play, która promuje sport wśród dzieci z biednych regionów świata.
Andre Agassi
Przez lata był niekwestionowaną gwiazdą tenisa. Amerykanin Andre Adassi przyszedł na świat w Las Vegas, a jego ojcem był olimpijski bokser rodem z Iranu. Trudno więc dziwić się, że sport miał we krwi – już jako kilkulatek odbijał ponoć 2 tys. piłek tenisowych dziennie. Gdy więc nadszedł czas wyboru drogi zawodowej, wyjście dla utalentowanego chłopaka było tylko jedno.
Andre Agassi zadebiutował na profesjonalnym korcie w 1986 r. Wygrał 60 turniejów w grze pojedynczej i aż 8 razy tryumfował w turniejach wielkoszlemowych. Jego największym osiągnięciem było zajmowanie aż przez 101 tygodni pozycji lidera w rankingu ATP. Znany na całym świecie nie tylko dzięki agresywnemu stylowi gry. Agassiego kibice pokochali również za charyzmę i poczucie humoru. Po ogłoszeniu emerytury sportowej w 2006 r., Agassi poświęcił się działaniom biznesowym i charytatywnym. Jest jednym z założycieli organizacji Athletes for Hope.
Siostry Radwańskie
Wśród polskich tenisistek zdecydowanie na topie znajdują się ostatnio siostry: Agnieszka i Urszula Radwańskie. Pochodzą z krakowskiej rodziny o sportowych tradycjach – ich dziadek był hokeistą, ojciec zaś, Robert Radwański – grał w tenisa. On też był pierwszym trenerem swoich córek. Swoje pierwsze sportowe osiągnięcie siostry zanotowały w niemieckim Gronau. W wieku 6 lat Agnieszka wygrała wtedy dziecięcy turniej w tenisa, młodsza zaś Urszula zajęła czwarte miejsce.
Od tamtego czasu siostry Radwańskie radzą sobie świetnie na światowych korty. Agnieszka wygrała już ponad 20 turniejów i przez pewien czas była nawet drugą tenisistką na świecie w rankingu ATF. Z kolei Urszula zwyciężyła w 2007 r. juniorski turniej wielkoszlemowy w Wimbledon, była też dziesięciokrotną finalistką turniejów ITF (po zwycięstwo sięgała 4 razy). Urszula Radwańska jest również ambasadorką akcji Dzieciaki do Rakiet promującej grę w tenisa wśród najmłodszych.
Partnerem artykułu jest Bank BGŻ.