Uważaj podczas spacerów z psem. Te trawy są bardzo niebezpieczne
Kłosy i źdźbła traw mogą okazać się niebezpieczne dla psa. Czworonogi przynoszą je najczęściej do domu po intensywnym obwąchiwaniu trawników. Jeśli kłos wbije się w skórę psa lub przedostanie się do układu oddechowego, może poważnie zagrozić jego zdrowiu. Dlatego warto obserwować zachowanie pupila.
Kłosy mają ostro zakończone wąsy, przez co mogą podrażnić skórę psów oraz przyczynić się do wystąpienia miejscowego zapalenia. Najczęściej czworonogi narażają się na niebezpieczeństwo zetknięcia się z kłosami podczas węszenia lub łapczywego skubania trawy w celach oczyszczenia organizmu. Wtedy źdźbło przedostaje się do organizmu i może podrażnić układ pokarmowy lub oddechowy. Pies, któremu kłos przeszkadza, zacznie się specyficznie zachowywać. Należy więc zachować czujność i szybko reagować na niepokojące objawy.
Kłos w ciele psa. Zwróć uwagę na te objawy
Kłosy stanowią duże zagrożenie dla psa. Gdy wbiją się w ciało pupila, zaczną mu dokuczać i sprawiać ból, a także wpływać na prawidłową pracę układu pokarmowego oraz oddechowego. Jeśli uszkodzi tkanki, może dojść w nich do zakażeń bakteryjnych. Objawem tego, że pies przyniósł ze sobą do domu kłosy, jest nerwowe potrząsanie głową, trzepanie uszami, kichanie, kaszel, wylizywanie łap oraz charczenie. Wszystko zależy od tego, gdzie dokładnie kłos się zaczepił.
Jeśli kłos wszedł on między łapę, po jakimś czasie zauważymy na niej obrzęk. Opuchlizna może pojawić się także w okolicach brzucha, w pachwinach czy za uchem. Zdarza się, że w miejscu nakłucia pojawia się drobna, sącząca się rana. Cierpiący z bólu pies staje się apatyczny, nie ma apetytu, szybciej się męczy oraz miewa problemy z oddychaniem. Najbardziej narażone na ten problem są psy bardzo aktywne, tropiące oraz myśliwskie.
Jak postępować w przypadku wbicia się kłosa w ciało psa?
Podejrzenia o wbitym wąsie kłosa w ciało czworonoga warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalista dysponuje odpowiednim sprzętem, za pomocą którego może sprawdzić, czy kłos rzeczywiście dokucza psu.
Zlokalizowane kłosa nie jest łatwe nawet dla lekarza. Dlatego należy udać się do kliniki weterynaryjnej, jak tylko zauważymy u pupila jakikolwiek objaw obecności kłosa w ciele. Niejednokrotnie nawet niewielkie rany kończą się chirurgiczną interwencją. Zwłaszcza gdy ostre kłosy przemieszczą się do żołądka i do jelit. Z łatwością przyczepiają się do tkanek i je uszkadzają. Wówczas proste mechanizmy usuwania ciał obcych z organizmu zwierzęcia nie zdadzą egzaminu.
W zapobieganiu wbijania się kłosów w ciało psa pomocne mogą okazać się buty z grubą, antypoślizgową podeszwą. Należy także zadbać o codzienne wyczesywanie pupila. Prawdopodobieństwo usunięcia kłosa, zanim wbije się w skórę, jest wówczas znacznie wyższe. Raz w tygodniu powinno się zaglądać psu do uszu oraz jamy ustnej i sprawdzać, czy nie ma w nich widocznych zaczerwienień.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Pierwszy taki pies w Polsce. Po 9 latach pracy odchodzi na emeryturę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl