Tego nie wolno robić w Wielki Piątek. Oto lista czynności

Tego nie wolno robić w Wielki Piątek. Oto lista czynności

Wielki Piątek to ważny dzień dla katolików
Wielki Piątek to ważny dzień dla katolików
Źródło zdjęć: © PAP
05.04.2023 18:23

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla katolików. Tego dnia obchodzą oni pamiątkę ukrzyżowania i śmierci Jezusa. Kościół ma określone zasady, jak wyznawcy powinni obchodzić ten dzień, a czego lepiej unikać.

Wielki Piątek to część Wielkiego Tygodnia, z perspektywy katolickiej wiary najważniejszego czasu w roku. Tego dnia, według tradycji, wspomina się męczeńską śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa. Oznacza to, że Kościół ma określone zasady, jak powinno się spędzać ten dzień, a co jest zabronione.

Post w Wielki Piątek. Oto zasady

Jak spędzać Wielki Piątek? O czym należy pamiętać? Przede wszystkim jest to jeden z dwóch dni, w których katolików obowiązuje post ścisły - ilościowy i jakościowy. Oznacza to, że wierzący powinni zachować wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ograniczyć się do trzech posiłków, w tym jednego do syta.

Post ścisły w Wielki Piątek nie dotyczy wszystkich wierzących. Powinny się mu poddać osoby w wieku od 18 do 60 lat, z kolei ci, którzy ukończyli 14 lat powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Z postu zwolnione są również osoby, które nie powinny ograniczać posiłków ze względów zdrowotnych, jak choćby chorzy na cukrzycę czy kobiety w ciąży.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czego nie wolno robić w Wielki Piątek?

Wielki Piątek to dzień, w którym - podobnie jak przez cały okres Wielkiego Postu - należy także powstrzymać się od zabaw i imprez. Ponieważ jest to pamiątka śmierci Jezusa, Kościół zaleca tego dnia zachowanie powagi, modlitwę i refleksję.

Tego dnia nie wolno sprawować żadnych sakramentów oprócz namaszczenia chorych. Zamiast liturgii eucharystycznej, czyli mszy, w kościołach sprawowana jest wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Nie ma obowiązku pójścia do kościoła.

Wielki Piątek to też okazja dla wielu z nas, żeby zatroszczyć się o domowe, przedświąteczne porządki. Czy mycie okien, odkurzanie i inne obowiązki są zakazane tego dnia? Okazuje się, że nie - Kościół nie wypowiada się na ten temat. Najważniejsze, żeby powstrzymać się od tego w Niedzielę Wielkanocną, kiedy najważniejsze jest świętowanie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta