None
Poeci piszą o niej wiersze. Naukowcy ciągle badają procesy, jakie jej towarzyszą. Miłość inspiruje i intryguje. Sprawdź czego na pewno o niej nie wiedziałeś!
W organizmie zakochanej osoby zachodzą procesy neurologiczne, jakie towarzyszą zażywaniu kokainy. Hormony wytwarzane w ich trakcie pobudzają wiele obszarów w mózgu i sprawiają, że zakochani znajdują się w stanie euforii.
Magiczne spojrzenie
Kiedy zakochani patrzą sobie w oczy, ich serca zaczynają bić w tym samym rytmie. Podobno do pełnej synchronizacji potrzeba trzech minut głębokich spojrzeń. Efektem takiego wpatrywania jest też rozszerzenie źrenic, co z kolei zwiększa naszą atrakcyjność.
Złamane serce jak zawał
Wielu kardiologów przyznaje, że w swoje karierze spotkało się z pacjentem, który zgłaszał silny ból w klatce piersiowej i kłopoty z oddychaniem, które nie miały nic wspólnego z zawałem czy chorobą serca, a były jedynie wynikiem silnych emocji związanych z tym, że pacjentowi "pękło serce". Lekarze nazywają ten zespół objawów syndromem złamanego serca.
Przytulanie jak lek przeciwbólowy
Przytulanie zmniejsza stres i łagodzi ból. Dotyk ukochanej osoby wywołuje reakcję chemiczną, która pomaga obniżyć ciśnienie krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób serca. Osobom, które pozostają w silnej relacji, wystarcza już samo trzymanie się za ręce.
Motyle w brzuchu są prawie prawdziwe
Uczucie nazywane posiadaniem motyli w brzuchu nie jest wymysłem zakochanych. Podwyższony poziom adrenaliny wpływa na ruchy perystaltyczne jelit, to właśnie o tym wrażeniu mogą mówić zakochani.
Mężczyźni pierwsi mówią kocham
Statystyka pokazuje, że to mężczyźni częściej jako pierwsi mówią "kocham cię", są też bardziej skłonni wyznać miłość w pierwszym miesiącu znajomości. Podobno bardziej cierpią też po rozstaniu i częściej szukają partnerki podobnej do swojej byłej.
Na zakochanie od pierwszego wejrzenia potrzeba 8,2 sekundy
Ale tylko mężczyznom. Badania dowodzą, że jeśli mężczyzna patrzy na kobietę dłużej niż 8,2 sekundy, jest duża szansa, że się w niej zakocha. Niestety tego samego nie można powiedzieć o kobietach, które patrzą tak samo długo zarówno na mężczyzn, którzy są dla nich atrakcyjni, jak i na tych, którzy nie są.
Miłosne rekordy
Najdłużej żyjącą razem parą małżonków była para z USA, która spędziła razem 86 lat i 9 miesięcy. Najdłużej pozostający w związku małżeńskim Polacy byli mężem i żoną ponad 82 lata. Najdłużej całowała się para z Tajlandii, pocałunek trwał ponad 58 godzin!
Miłość jak choroba
Miłość przez wieki traktowana była jak choroba. Metody lecznicze były rożne, w zależności od epoki. W renesansie w celu leczenia stosowano upust krwi i palenie opium. Chorym zalecano również ciepłe kąpiele i przejście na dietę. Jeszcze na początku XX wieku opis tej przypadłości znajdował się we wszystkich podręcznikach do medycyny, określano ją jako uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie i sprawiającą cierpienie. Choć dziś nikt nie leczy miłości, to psychiatrzy przyznają, że osoby zakochane do złudzenia przypominają te cierpiące na nerwicę natręctw. Wspólne objaw to problemy z funkcjonowaniem w życiu codziennym i uporczywe myśli dotyczące jednej osoby.