Zalega w wielu domach. Tyle wart jest dziś dokument z PRL‑u
Jednym z funkcjonujących za PRL-u instrumentów finansowych było wystawianie blankietów, za pomocą których dokonywano transakcji pieniężnych. Dziś taka książeczka może kosztować od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkunastu tysięcy.
Zanim wkroczyliśmy w świat płatności elektronicznych, bankowe transakcje obsługiwano za pomocą papieru. Dlatego książeczki czekowe były nieodłącznym elementem życia finansowego w PRL-u. Wydawane przez Bank Gospodarstwa Krajowego czy Bank Polski, umożliwiały realizację transakcji bez gotówki. Okazuje się, że dziś są sporo warte.
Na czym polegała płatność za pomocą książeczki czekowej? Właściciel konta posiadał książeczkę wypełnioną blankietami. Chcąc wypisać czek, wypełniał odpowiednie rubryki w blankiecie, wpisując między innymi konkretną kwotę. Następnie wręczał blankiet odbiorcy. Czek mógł być później zrealizowany w banku. Było to bardzo praktyczne w czasach, gdy państwo zmagało się z niedoborem gotówki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prowadzi popularny biznes. Mówi, co jest zmorą przedsiębiorców
Książeczki czekowe zyskują na wartości
W czasach PRL-u książeczki czekowe były symbolem zaradności finansowej. Obecnie te pamiątki z epoki PRL-u są poszukiwane przez kolekcjonerów. Na aukcjach można znaleźć książeczki czekowe w cenach od kilkudziesięciu zł do kilkunastu tysięcy. Ich wartość zależy od stanu zachowania, roku wydania oraz historii związanej z egzemplarzem. Rzadkie książeczki z nietypowymi blankietami są szczególnie cenione.
Czeki wciąż są realizowane w Polsce
Warto mieć świadomość, że będący formą płatności bezgotówkowej czek wciąż jest honorowany w Polsce, choć jego popularność jest znikoma. Nie zmienia to faktu, że czeki mogą być w naszym kraju realizowane zarówno przez osoby prywatne, jak i przez firmy. Czeki dzielą się na czek gotówkowy, rozrachunkowy, podróżny, zakreślony, potwierdzony, bankierski, postdatowany i antydatowany. W Polsce mogą być realizowane także czeki wystawione w innych krajach.
Z każdym rokiem jednak popularność tego rozwiązania maleje. Wszystko za sprawą cyfrowej transformacji. Zdecydowanie częściej spotyka się takie metody płatności jak przelewy internetowe, płatności kartą, czy inne płatności mobilne.
Jesteśmy ciekawi twojej opinii. Wypełnij ankietę dotyczącą zdrowego stylu życia. Znajdziesz ją TUTAJ.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.