Widzisz taki gest? Natychmiast zadzwoń na policję

Ten prosty gest może uratować ci życie
Ten prosty gest może uratować ci życie

28.05.2024 21:46, aktual.: 29.05.2024 08:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niestety zdarzają się sytuacje, gdzie bezpośrednie wołanie o pomoc może być niebezpieczne. Z myślą o osobach, które są sparaliżowane strachem i chcą zasygnalizować, że coś im zagraża, powstał pewien symbol.

Osoby dotknięte przemocą bardzo często odczuwają ogromny strach przed wezwaniem pomocy. W 2020 roku Kanadyjska Fundacja Kobiet stworzyła pewien prosty gest, mający na celu zaalarmowanie np. przechodniów, że znajdujemy się w sytuacji zagrażającej naszemu bezpieczeństwu.

Każdy, kto zauważy kobietę, która go wykonuje umówiony zestaw symboli, powinien wiedzieć, że najprawdopodobniej potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zapamiętaj go. Możesz kogoś uratować

Kobiety, które znajdują się w przemocowych związkach, bardzo często boją się zgłosić po pomoc. Teraz jednak mogą w niewerbalny sposób wyrazić, że partner stwarza dla nich poważne zagrożenie. Wystarczy, że wykonają jeden gest.

Pierwszym krokiem jest położenie jednej otwartej dłoni na plecach i zgięcie kciuka. Następnie zaciskamy całą dłoń w pięść.

Sygnał proszenia o pomoc
Sygnał proszenia o pomoc

W 2021 roku o sygnale zrobiło się głośno, ponieważ pomógł porwanej nastolatce uwolnić się od oprawcy. 16-latka zobaczyła instruktaż na TikToku. Kiedy nadarzyła się okazja, wykonała zestaw gestów, który zwrócił uwagę pewnego kierowcy. Ten nie zawahał się i wezwał odpowiednie służby. Ta historia uczy, że naprawdę bardzo ważne jest zwracanie uwagi na gesty, które wykonują ludzie w naszym otoczeniu, czy to w parku, czy restauracji, a nawet siedząc jako pasażer w samochodzie.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Kanada, a także kilkadziesiąt innych państw, uznały ten sygnał za przydatny w walce z przemocą domową.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i potrzebujesz rozmowy z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (99)
Zobacz także