Ten problem dotyczy 45 proc. kobiet, a nadal uznawany jest za tabu

Nietrzymanie moczu (inkontynencja lub NTM) uważane jest za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI w. Szacuje się, że na świecie zmaga się z nim ponad 420 mln ludzi, w tym 300 mln kobiet. Problemu doświadcza 25–45 proc. Polek w różnym wieku. NTM to poważny, powszechny problem, o którym nadal zbyt mało się mówi.

Źródło zdjęć: © Adobe Stock

27.02.2023 | aktual.: 20.04.2023 11:52

Powyższe statystyki pokazują, jak dużym problemem jest nietrzymanie moczu. A dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę fakt, że liczba chorych prawdopodobnie jest jeszcze większa, bo NTM uważane jest za wstydliwy problem, o którym chorzy nie wspominają nawet swoim lekarzom. Warto jednak przerwać milczenie i głośno rozmawiać na temat inkontynencji. W końcu chodzi o nasze zdrowie (fizyczne i psychiczne) i jakość życia.

Inkontynencja – przyczyny

Nietrzymanie moczu to stan, w którym nie ma się pełnej kontroli nad wypływaniem moczu z pęcherza moczowego. Jest to mimowolne, niezależne od świadomej decyzji danej osoby, oddawanie moczu prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego.

Istnieje kilka rodzajów tej przypadłości:

●       wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje w sytuacjach, kiedy pęcherz jest pod ciśnieniem: podczas kaszlu, śmiechu, wysiłku fizycznego;

●       nietrzymanie moczu z nagłym parciem – wyciek pojawia się wkrótce po uczuciu nagłego, silnego parcia na pęcherz. Występuje np. jako nietrzymanie moczu w nocy (nokturia/nykturia) oraz zespół pęcherza nadreaktywnego/nadaktywnego (ang. overactive bladder – OAB);

●       mieszane nietrzymanie moczu – połączenie powyższych typów NTM;

●       NTM z przepełnienia (przewlekłe zatrzymanie moczu) – diagnozowane jest zwłaszcza u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym; to sytuacja, kiedy nie można całkowicie opróżnić pęcherza, co powoduje częste wycieki.

Inkontynencja, w zależności od rodzaju, ma różne przyczyny. Wysiłkowe nietrzymanie moczu zwykle spowodowane jest osłabionymi lub uszkodzonymi mięśniami dna miednicy lub zwieracza cewki moczowej. Nietrzymanie moczu z nagłym parciem najczęściej jest efektem nadczynności mięśni wypieracza, które kontrolują pęcherz, natomiast NTM z przepełnienia jest często spowodowane niedrożnością pęcherza, co uniemożliwia jego całkowite opróżnienie.

Inkontynencja częściej dotyka kobiety niż mężczyzn (ma to związek z anatomią układu moczowego i przebytymi porodami), ale nie do końca słusznie utożsamiana jest z menopauzą. Choć rzeczywiście niedobór estrogenów związany z okresem menopauzalnym może przyczyniać się do NTM, to czynników ryzyka wystąpienia tej choroby jest znacznie więcej. Należą do nich m.in. ciąża i poród, otyłość, choroby przewlekłe takie jak cukrzyca czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), nieprawidłowe wypróżnianie się lub zaparcia, przebyte zabiegi operacyjne w obrębie miednicy mniejszej, osłabienie dna miednicy mniejszej lub wypadanie narządu rodnego, ciężka praca fizyczna.

Nietrzymanie moczu dotyka kobiety w różnym wieku. Nie musi być jednak przyczyną rezygnacji z dotychczasowego trybu życia.
Nietrzymanie moczu dotyka kobiety w różnym wieku. Nie musi być jednak przyczyną rezygnacji z dotychczasowego trybu życia.© Adobe Stock

Skutki inkontynencji

Tylko osoba dotknięta nietrzymaniem moczu wie, jak bardzo ta przypadłość wpływa na codzienne funkcjonowanie. Powoduje ona nie tylko dyskomfort fizyczny, ale i poważne konsekwencje natury psychicznej. Nie bez powodu choroba ta otrzymała miano "społecznej". Znacznie obniża pewność siebie. Może doprowadzić do ograniczenia kontaktów społecznych, zamknięcia w domu, chęci izolacji, a nawet depresji. Dlatego tak ważne jest szukanie rozwiązania problemu i szybkie zgłaszanie się do lekarza.

Jak sobie z radzić z NTM?

Z nietrzymaniem moczu można sobie pomóc na kilka sposobów. Pierwszym jest udanie się do lekarza. Pamiętaj, że nieleczone NTM może się pogłębiać. Dlatego jeśli tylko zauważysz taki problem u siebie, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym.

Po drugie zmień nieco swój tryb życia. Ogranicz spożycie kofeiny, alkoholu, napojów gazowanych czy ostrych potraw. Zadbaj o aktywność fizyczną, naucz się wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla – to proste ćwiczenia, które szybko przynoszą efekty. Możesz nawet wykonywać je, siedząc przy biurku w pracy lub jadąc samochodem. Jeśli istnieje taka potrzeba, popracuj także nad redukcją masy ciała.

Po trzecie pomocne przy niekontrolowanym oddawaniu moczu będą chłonne wkładki urologiczne bella control Discreet. Wyglądają jak zwykłe wkładki higieniczne, ale ich zadaniem jest ochrona bielizny przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu. Zabezpieczą bieliznę przed zabrudzeniami, zapewnią poczucie świeżości, a także pomogą zachować codzienną aktywność i sprawią, że nietrzymanie moczu nie będzie dłużej obniżało jakości życia. Gama wkładek bella control Discreet jest bardzo szeroka. Każda kobieta może dobrać rozmiar i stopień chłonności wedle swoich potrzeb. W skład linii bella control Discreet wchodzą także chusteczki nasączone przeznaczone do skóry szczególnie wrażliwej oraz płyn do higieny intymnej i pielęgnacji okolic intymnych, który nawilża, chroni przed naruszeniem naturalnej bariery hydrolipidowej skóry, a także skutecznie neutralizuje niepożądany zapach, dlatego szczególnie polecany jest dla kobiet z problemem wrażliwego pęcherza. Wszystko po to, byś zachowała pełną kontrolę nad nietrzymaniem moczu.

Wybrane dla Ciebie