FitnessTest Coopera - próba wytrzymałościowa. Czy warto go wykonywać?

Test Coopera - próba wytrzymałościowa. Czy warto go wykonywać?

Test Coopera - próba wytrzymałościowa. Czy warto go wykonywać?
Źródło zdjęć: © iStock.com

19.09.2018 22:33, aktual.: 18.12.2018 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Test Coopera to próba wytrzymałościowa, której celem jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej, będącej podstawowym wyznacznikiem kondycji fizycznej. Polega on na 12-minutowym nieprzerwanym biegu w jak najszybszym tempie. Wpływ na interpretację wyników testu Coopera mają wiek i płeć biegacza.

Na czym polega test Coopera?

Test Coopera to biegowa próba wytrzymałościowa opracowana przez Kennetha Henrego Coopera - amerykańskiego lekarza i fizjologa, który w latach 70. ubiegłego wieku pracował dla NASA. Uznawany jest on powszechnie za propagatora aktywności fizycznej, a także, co ciekawe, za twórcę aerobiku.

Pierwotna wersja tego testu polega na nieprzerwanym 12-minutowym biegu w jak najszybszym możliwym tempie.

Test Coopera ma na celu zmierzenie maksymalnej wytrzymałości krążeniowo-oddechowej, czyli tzw. pułapu tlenowego (VO2max). Test ten bez przeszkód mogą wykonać osoby powyżej 13. roku życia, które są aktywne fizycznie zarówno na poziomie rekreacyjnym, jak i wyczynowym.

Próba wytrzymałościowa zdecydowanie nie jest polecana osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem, ponieważ może być zbyt dużym obciążeniem dla ich organizmu. Co istotne, test Coopera należy przeprowadzać na równej, płaskiej i utwardzonej powierzchni. Najlepiej sprawdzi się 400-metrowa bieżnia na stadionie lekkoatletycznym.

W ramach ciekawostki można podać, że powstało wiele wariantów testu Coopera, m.in. marszowy, rowerowy i pływacki.

Obraz
© opracowanie własne
Obraz
© opracowanie własne

Jak przygotować się do testu Coopera?

Próba wytrzymałościowa to rozwiązanie nie dla wszystkich. Zdecydowanie nie jest to opcja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem. Przed przystąpieniem do Testu Coopera konieczne jest wcześniejsze przygotowanie treningowe. Najlepiej odbyć cykl zajęć biegowych 4-6 tygodniowy po 3 razy na tydzień. Jest to konieczne, ponieważ próba wytrzymałościowa to ok. 12-minutowy bieg w bardzo szybkim tempie.

Bezpośrednio przed przystąpieniem do testu Coopera należy zadbać zarówno o swój stan fizyczny, jak i psychiczny. Zaleca się wykonanie krótkiej (ok. 10-minutowej) rozgrzewki. W przeciwnym razie można nabawić się kontuzji. Do biegu należy przystąpić skoncentrowanym i wyciszonym.

Test Coopera - przebieg

Próbę wytrzymałościową należy przeprowadzić na równym, płaskim i utwardzonym podłożu - najlepiej na bieżni tartanowej na stadionie lekkoatletycznym. Trasę najlepiej oznaczyć chorągiewkami rozmieszczonymi co 50-100 m. Minutę przed końcem biegu prowadzący powinien zasygnalizować zbliżający się koniec biegu.

Po ukończonym biegu należy zmierzyć swój wynik przez: liczbę okrążeń pomnożyć przez długość okrążenia i do uzyskanego wyniku dodać odległość pokonaną w niedokończonym okrążeniu. Na samym końcu należy odnaleźć swój wynik w tabeli. O niezbyt dobrej kondycji świadczy wynik poniżej “przeciętnego”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także