Trwa ładowanie...
d3rlb09
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Fit

Testy na HIV w ciąży to obowiązek przyszłej mamy

Kobieta planująca ciążę lub ciężarna powinna obowiązkowo wykonywać badania
w kierunku zakażenia HIV - uważają eksperci. Wiedza na temat infekcji pozwala stosować odpowiednią
profilaktykę, która daje blisko 100-proc. szansę na urodzenie zdrowego dziecka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Testy na HIV w ciąży to obowiązek przyszłej mamy
(123RF)
d3rlb09

Kobieta planująca ciążę lub ciężarna powinna obowiązkowo wykonywać badania w kierunku zakażenia HIV - uważają eksperci. Wiedza na temat infekcji pozwala stosować odpowiednią profilaktykę, która daje blisko 100-proc. szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Specjaliści mówili o tym podczas warsztatów dla dziennikarzy "Zakażenie HIV - problem wielu kobiet", które odbyły się w Wesołej pod Warszawą.

Podkreślali, że konsekwencje odmatczynego zakażenia noworodka wirusem HIV mogą być dramatyczne. Dzieci te są bowiem narażone na szybszy rozwój zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS), uszkodzenie mózgu i zaburzenia rozwoju oraz na zgon. Prof. Tomasz Niemiec z Zakładu Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego przypomniał, że rozporządzenie Ministra Zdrowia z 23 września 2010 r. nakłada na lekarzy ginekologów obowiązek zlecania ciężarnym badania w kierunku HIV. Powinno ono być bezpłatne, podobnie jak badanie na grupę krwi.

"Niestety, w Polsce nikt nie wyciąga konsekwencji w stosunku do lekarzy, którzy nie zlecają takich badań. Dlatego, każda kobieta powinna pamiętać, że jeśli lekarz nie zaproponował jej testu na HIV w ciąży, a ona urodziła dziecko zakażone wirusem, może pociągnąć go do odpowiedzialności prawnej" - powiedział ginekolog.

d3rlb09

Jak podkreśliła dr Jolanta Popielska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM i z Oddziału Pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, jeśli ciężarna nie wie o zakażeniu HIV to ryzyko, że jej dziecko będzie zakażone wynosi 15-30 proc., a gdy długo karmi piersią - wzrasta nawet do ponad 50 proc.

Wiedza na temat zakażenia pozwala odpowiednio wcześnie zastosować pełną profilaktykę, dzięki której ryzyko przeniesienia HIV z matki na dziecko spada poniżej 1 proc. Z danych przedstawionych przez dr Popielską wynika, że w USA i krajach Unii Europejskiej ryzyko urodzenia zakażonego dziecka przez kobietę z HIV wynosi ok. 3 proc. W Polsce może ono dochodzić do 50 proc. co jest porównywalne z krajami Afryki. "Dzieje się tak, bo lekarze w naszym kraju zbyt rzadko oferują ciężarnym badania w kierunku HIV" - oceniła.

Ministerstwo zdrowia zaleca, by badanie w kierunku HIV kobieta w ciąży wykonała w pierwszym trymestrze, do 10 tygodnia ciąży, a jeśli jego wynik jest negatywny powinna je jeszcze raz powtórzyć w trzecim trymestrze - między 33. a 37. tygodniem. Jest to związane z tym, że jeśli ojciec dziecka ma infekcję HIV to nie musi zakazić kobiety od razu, ale np. w późniejszym okresie ciąży, przed porodem, wyjaśniła Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, założycielka Fundacji Edukacji Społecznej. Dlatego, najlepiej, by test w kierunku HIV wykonywał też ojciec dziecka - zaznaczyła.

Przypomniała również, że wynik dodatni testu przesiewowego u kobiety w I trymestrze ciąży nie musi jeszcze oznaczać infekcji. "Zdarza się, że w tym okresie uzyskujemy wynik fałszywie dodatni, dlatego badanie z tej samej próbki krwi trzeba powtórzyć w odstępie tygodnia" - powiedziała Ankiersztejn-Bartczak.

d3rlb09

Potwierdzony pozytywny wynik jest wskazaniem do zastosowania pełnej profilaktyki odmatczynego zakażenia HIV. Składa się na nią skuteczna terapia lekami antyretrowirusowymi u ciężarnej i monitorowanie poziomu wirusa (tzw. wiremii) w jej krwi, odpowiednie przeprowadzenie porodu oraz podawanie noworodkowi leków antyretrowirusowych przez 4 tygodnie, tłumaczyła dr Popielska.

"Wtedy, kobieta ma blisko 100-proc. szanse na urodzenie zdrowego dziecka" - powiedziała specjalistka. Prof. Niemiec dodał, że dokładnie nie wiadomo, ile w Polsce rocznie rodzi się dzieci zakażonych HIV od matki, ale według jego szacunków liczba ta może dochodzić do 100. W 2011 r. leki antyretrowirusowe podawano 34 noworodkom urodzonym przez kobiety zakażone tym wirusem, a w 2010 r. liczba ta wynosiła 54.

Jak podsumowali eksperci, gdyby każda kobieta planująca ciążę i będąca w ciąży wykonywała badania w kierunku HIV to w Polsce prawie w ogóle nie rodziłyby się dzieci zakażone tym wirusem.
Joanna Morga (PAP)
jjj/ krf/ bos/

POLECAMY:

d3rlb09

* Przesyłka specjalna – mleko prosto od mamy*

* Karmienie piersią budzi w matce ducha walki*

* Laktacyjny terror*

Jak prawidłowo karmić piersią?

d3rlb09

Seksowna mamuśka, czyli...

Podziel się opinią

Share

d3rlb09

d3rlb09
d3rlb09