Twoje dziecko ma TikToka? O tych zmianach musisz wiedzieć
TikTok zapewnia, że zadba o większe bezpieczeństwo dzieci, które korzystają z platformy. W pierwszej kolejności mają zostać zablokowane filtry upiększające. Sztuczna inteligencja ma pomóc natomiast w skuteczniejszej weryfikacji wieku. To dwie duże zmiany zapowiedziane przez firmę podczas forum ds. bezpieczeństwa w Dublinie.
03.12.2024 12:17
Koniec z upiększającymi filtrami na TikToku - przynajmniej dla nieletnich użytkowników. Specjalne nakładki ekstremalnie poprawiające urodę, powiększające oczy, zmniejszające nosy czy nakładające mocny makijaż nie będą dostępne dla młodzieży. Zmiany zostały ogłoszone podczas specjalnego forum bezpieczeństwa w Dublinie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mocna zapowiedź TikToka. Koniec z upiększaniem
Filtry dostępne w aplikacji można podzielić na kilka kategorii, m.in takie stworzone w celach czysto humorystycznych, dodające na przykład kocie uszy lub zabawne makijaże oraz te, których celem jest poprawienie urody użytkownika. Od pewnego czasu, przy użyciu filtra, aplikacja wyświetla na wideo specjalny dopisek z nazwą nakładki. Teraz TikTok zdecydował się na kolejne kroki. Zmiany na platformie mają zostać wdrożone w nadchodzących tygodniach.
Nowe zasady są odpowiedzią na powszechne obawy, że filtry upiększające dostarczane przez TikToka oraz tworzone przez jego użytkowników, wywierają presję i narzucają nierealistyczne wymagania na nastolatków, szczególnie na dziewczynki. To może prowadzić do poważnych problemów natury psychicznej wśród młodych ludzi.
- Użytkownicy muszą czuć się bezpiecznie, aby bez problemów korzystać z platformy. To dla naszej firmy kluczowe - powiedziała Christine Grahn, szefowa działu relacji rządowych i polityki publicznej. Filtry upiększające, takie jak "Bold Glamour" będą więc niedostępne dla wszystkich użytkowników platformy poniżej 18 roku życia.
Co ciekawe, przedstawiciele platformy przyznali, że pomysł zakazania pewnych filtrów lub umieszczania odpowiednich adnotacji na filmikach był skonsultowany z Radą Młodzieży TikToka. - Nastolatki chcą wiedzieć, gdy obraz, który oglądają został wyedytowany lub zmanipulowany. Twierdzą, że im częściej widzą opisy, tym rzadziej same używają filtrów - usłyszeliśmy podczas dublińskiego forum bezpieczeństwa.
Zobacz także
Chcesz mieć konto na TikToku? AI zdecyduje
Pozostaje pytanie, co w przypadkach, gdy dziecko skłamało zakładając konto, podało fałszywą datę urodzenia i dostało się na TikToka? Na to też platforma twierdzi, że ma odpowiedź. Podczas forum w Dublinie ogłoszono, że TikTok będzie jeszcze bardziej restrykcyjnie podchodził do weryfikacji wieku.
Planuje się, ze do końca roku uruchomione zostaną nowe zautomatyzowane systemy, które będą wykrywać osoby omijające ograniczenia wiekowe. Już teraz, gdy użytkownik przy tworzeniu konta przyzna, że ma mniej niż 13 lat, zostanie automatycznie powstrzymany przed zakładaniem kolejnych profili.
W przypadku, gdy użytkownik spełnia wymagania wiekowe, automatycznie trafi do jednego z "worków". Konta poniżej 18 roku życia automatycznie ustawione są jako prywatne, mają nałożony czasowy limit używania aplikacji i nie mogą prowadzić transmisji na żywo. Konta poniżej 16 r. ż. mają zablokowaną możliwość wysyłania wiadomości, a ich wideo nie mogą trafiać do rekomendacji.
Dzieci w sieci "kłamią i będą kłamać"
Skłamać na poziomie zakładania konta nie jest trudno. Przedstawiciele TikToka zapowiedzieli więc, że do dalszej weryfikacji wykorzystywana będzie sztuczna inteligencja. Maszyny będą analizować profile i w przypadku podejrzenia złamania zasad, usuwać konta. - Wiemy, że kłamią i będą kłamać. Co kwartał usuwamy około 20 milionów kont, które podejrzewamy, że należą do dzieci - zdradził Valiant Richey, dyrektor ds. zasięgu i partnerstw. W przypadku błędnego określenia wieku użytkownika, od decyzji automatu będzie można się odwołać.
- W tych sprawach nie ma końcowej linii. Przy moderacji wieku wyznajemy zasadę "bezpieczeństwo ponad wszystko". Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli coraz szybciej wykrywać i usuwać konta, które nie powinny znaleźć się na platformie -powiedziała Chloe Setter, kierowniczka TikToka ds. polityki publicznej dotyczącej bezpieczeństwa dzieci.
Zmiany zachodzące na TikToku to tylko część fali w zakresie dzieci bezpieczeństwa online. Swoje rozwiązania wprowadził również Instagram - konta dla nastolatków. Posiadacz takiego profilu nie będzie mógł wysyłać wiadomości do nieznajomych. Aktywne będzie ograniczanie wrażliwych treści. Ponadto, podobnie jak na TikToku, konto automatycznie stanie się prywatne.