Blisko ludziTo nie koniec sezonu na kleszcze. Jesienią są bardzo aktywne

To nie koniec sezonu na kleszcze. Jesienią są bardzo aktywne

Co zrobić, jeśli ukąsi nas kleszcz?
Co zrobić, jeśli ukąsi nas kleszcz?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | OCSKAY MARK

24.08.2022 16:10, aktual.: 25.08.2022 18:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnie dni wakacji wcale nie oznaczają końca udręki z kleszczami. Zagrożenie ugryzieniem wciąż jest aktualne - mimo że jesienna aura raczej nam się z tymi pajęczakami nie kojarzy. Co zrobić, jeśli zauważymy na swojej skórze wbitego kleszcza?

Bliskie spotkanie z kleszczem raczej nie należy do sytuacji, w której chcielibyśmy się znaleźć. Niestety, wbrew temu, co uważa wiele osób, koniec lata wcale nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni. Sezon na kleszcze trwa nadal i musimy podjąć wszelkie środki ostrożności, aby zapobiec nieprzyjemnościom związanym z bliskim spotkaniem z tym pajęczakiem. Co natomiast zrobić, jeśli do takowego spotkania niestety dojdzie?

Ugryzienie kleszcza. Co zrobić?

Na wstępie podkreślmy, że poniższe porady nigdy nie zastąpią opinii lekarza. Jeżeli tylko mamy jakiekolwiek wątpliwości, pierwsze, co należy zrobić, to wizyta u specjalisty.

Kleszcze nie przepadają równie mocno za zimnem, co za gorącem. Z tego też względu najczęściej żerują właśnie wczesną jesienią, kiedy temperatura nie osiąga już trzydziestu kresek powyżej zera. Kleszcze występują nie tylko w lasach, lecz także na łąkach oraz przydomowych ogródkach. Jeśli tylko zauważymy wbitego pajęczaka w naszą skórę, trzeba podjąć odpowiednie kroki.

Pamiętajmy, aby nie smarować kleszcza alkoholem, tłuszczem, czy jakąkolwiek inną substancją. Nigdy też nie próbujemy pajęczaka przypalić czy zgnieść. Aby wyjąć kleszcza, należy go złapać jak najwyżej główki - najlepiej jeśli posiadamy specjalne narzędzie, które dostaniemy w aptekach. Kiedy już złapiemy kleszcza, ciągniemy go zdecydowanym ruchem pionowo do góry - nigdy nie próbujemy go wykręcać! Miejsce po kleszczu traktujemy spirytusem. Samego kleszcza zabijamy i wyrzucamy. Po wszystkim dokładnie myjemy ręce.

Co zrobić po ukąszeniu? Zwróć na to uwagę

Po tym jak szczęśliwie pozbędziemy się kleszcza, dokładnie obserwujmy miejsce, w które nas ukąsił. Naszą uwagę powinny zwrócić:

  • gorączka;
  • sztywność karku;
  • wędrujący rumień;
  • powiększone węzły chłonne;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • bóle stawów i mięśni;
  • zaburzenia czucia.


Jeżeli tylko zauważymy u siebie pewne objawy, natychmiast udajmy się do lekarza - choroby odkleszczowe mogą być naprawdę niebezpieczne.

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)