Żyje w Polsce. Kiedy spotkasz, nigdy nie zabijaj

Nazywana jest małą bestią polskich łąk. Choć często mylona jest z myszą, ryjówka aksamitna jest dużo bardziej żarłoczna. Jako jeden z nielicznych gatunków ssaków wytwarza jad.

Ryjówka aksamitna to jadowity ssak
Ryjówka aksamitna to jadowity ssak
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Kiedy myślimy o drapieżnikach, przed oczami stają nam obrazy wielkich kotów, wilków czy orłów. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że w naszym sąsiedztwie, wśród traw ogrodów i łąk, kryje się niepozorny, ale równie waleczny drapieżnik – ryjówka aksamitna.

Choć ten mały ssak, w Polsce podlegający częściowej ochronie, przypomina mysz, jest od niej zupełnie inny, zarówno pod względem biologii, jak i stylu życia. Jej jad, żarłoczność i zdolności łowieckie czynią ją wyjątkowym drapieżnikiem w świecie małych ssaków.

Jak podaje portal.umk.pl, już 400 lat temu ryjówka aksamitna trafiła do książki Edwarda Topsella pt. "Historia czworonożnych bestii". Dopiero w 2022 roku biolodzy z UMK i UAM potwierdzili, że to trzeci gatunek jadowitego ssaka występujący w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pies umarł czy zdechł? Komentarze do słów prof. Bralczyka

Ryjówka jest mała, ale żarłoczna

Ryjówka aksamitna to jeden z nielicznych jadowitych ssaków w Polsce. Choć waży zaledwie od 5 do 15 gramów, jej małe rozmiary wcale nie przeszkadzają jej w byciu skutecznym myśliwym. W rzeczywistości jej niewielka masa ciała jest jednym z kluczowych atutów, pozwalającym na szybkie i zwinne poruszanie się po terenie.

Mimo swojego niewielkiego rozmiaru ryjówka aksamitna jest niezwykle żarłoczna. Potrafi zjeść pokarm o masie 80–90 proc. ciężaru swojego ciała, jedząc co 2–3 godziny.

Groźny jad ryjówki

Największym atutem ryjówki aksamitnej jest jednak jej jad. To właśnie dzięki niemu może ona upolować ofiary znacznie większe od siebie - nie jest on jednak groźny dla człowieka.

Choć ryjówka głównie żywi się owadami, nie gardzi również młodymi żabami, dżdżownicami, a nawet innymi ryjówkami. Nie jest zainteresowana pokarmem roślinnym, nie szkodzi więc w uprawach.

Źródła: portal.umk.pl, PAP, Zielona Interia

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)