To on zaprojektował słynną suknię Marilyn Monroe. Z jego ust padły gorzkie słowa o Kim Kardashian
Bob Mackie narysował szkic kultowej sukni, w której Marilyn Monroe zaśpiewała "Happy Birthday" prezydentowi Johnowi F. Kennedy’emu. Jakiś czas temu Kim Kardashian wypożyczyła bezcenną kreację z prywatnej, muzealnej kolekcji, by założyć ją na galę MET. Projektant ma na ten temat jasne zdanie.
Kim Kardashian zrobiła furorę na ostatniej gali MET, ubierając się w kultową suknię Marilyn Monroe, w której aktorka odśpiewała słynne "Happy Birthday" prezydentowi Johnowi F. Kennedy’emu. Celebrytka schudła w ciągu trzech tygodni aż siedem kilogramów, by móc się w nią zmieścić.
Kreacja, zwana pierwszą "nagą sukienką", została wypożyczona z prywatnej kolekcji firmy Ripley's Believe It or Not!, która nabyła ją na aukcji w 2016 roku za prawie pięć milionów dolarów. Kim Kardashian miała na sobie suknię Marilyn Monroe zaledwie przez kilka minut, podczas gdy pozowała dla fotoreporterów. Następnie przebrała się w replikę.
Projektant sukni Marilyn Monroe skrytykował wypożyczenie jej Kim Kardashian
Ta wyjątkowa sytuacja zebrała zarówno głosy zachwytu, jak i krytyki. Na komentarz pokusił się nawet 82-letni projektant Bob Mackie. Będąc bardzo młodym mężczyzną, narysował szkic tej kreacji dla Marilyn Monroe, która potem została uszyta przez wybitnego, francuskiego kreatora mody Jeana Louisa.
"Pomyślałem, że to był wielki błąd. Marilyn była boginią. Szaloną boginią, ale boginią. Była po prostu wspaniała. I (ta suknia – przyp.red.) została zrobiona dla niej. Została zaprojektowana dla niej. Nikt inny nie powinien być widziany w tej sukni" – powiedział jednoznacznie Bob Mackie na łamach "Entertainment Weekly".
Międzynarodowa Rada Muzeów ma jednoznaczną opinię
Negatywnie na temat tego precedensu wypowiedziała się również Międzynarodowa Rada Muzeów. Na początku miesiąca wystosowała oficjalne oświadczenie w tej sprawie.
"Ubrania historyczne nie powinny być noszone przez nikogo, osoby publiczne ani prywatne. Choć suknia należy do prywatnej kolekcji, to dziedzictwo należy rozumieć jako należące do ludzkości, niezależnie od tego, jaka instytucja sprawuje opiekę nad majątkiem. Jako muzealnicy zdecydowanie zalecamy wszystkim muzeom unikanie wypożyczania ubrań historycznych do noszenia, ponieważ są one artefaktami kultury materialnej swoich czasów i muszą być zachowane dla przyszłych pokoleń" – czytamy.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl