Toksyczne piękno

Toksyczne piękno

Toksyczne piękno
19.03.2007 16:23

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niektóre z roślin, które są ozdobą naszych mieszkań mogą być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ zawierają szkodliwe substancje. Dlatego powinniśmy szczególnie uważać na małe dzieci.

Coraz więcej ludzi hoduje w swoich domach różne gatunki egzotycznych roślin. Nie zawsze jednak wiedzą o tym, że mogą być one szkodliwe. Toksyczne są całe rośliny lub ich części: pędy, kwiaty, owoce lub łodygi.

Zdradzieckie soki

Jedną z wielu toksycznych roślin doniczkowych jest bluszcz pospolity - wiecznie zielone pnącze z rodziny arialowatych. Wszystkie części tej rośliny są trujące. Zawierają saponiny, między innymi hederynę. Zatrucia następują najczęściej po zjedzeniu owoców. Zatrucie objawia się biegunką, wymiotami a czasem drgawkami.

Trujący jest również różanecznik – popularna roślina ozdobna z gatunku wrzosowatych. Zatrucie objawia się. zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, a nawet osłabieniem czynności centralnego układu nerwowego i zapaścią.

Groźna egzotyka

Bardzo toksyczne w całości są także oleander (krzew pochodzący z obszarów śródziemnomorskich o różowych lub białych) i datura (zwana też bieluniem). Po żadnym pozorem nie wolno próbować nektaru tych kwiatów. Alkaloidy (m.in. atropina) obecne w tkankach datury są przyczyną palpitacji serca, konwulsji i śpiączki. Ponadto niektóre gatunki datur wydzielają bardzo intensywny, odurzający zapach. Natomiast glikozydy nasercowe zawarte w liściach oleandra powodują silne zaburzenia pracy serca i towarzyszące temu objawy takie jak nudności, wymioty i biegunka .

Kolejna piękna lecz trująca roślina to diffenbachia. Pochodzi z tropikalnych rejonów Brazylii. Posiada szerokie, owalne, luźno ułożone liście. Sok diffenbachii zawiera kryształy toksycznego szczawianu wapnia oraz kwas szczawiowy. Spożycie go może spowodować podrażnienie i obrzęk błon śluzowych. Może to prowadzić do chwilowej utraty mowy, a w skrajnych przypadkach nawet do uduszenia.

Uwaga kaktus!

Uważać powinni także miłośnicy kaktusów. Do niebezpiecznych gatunków zalicza się wilczomlecz trójżebrowy - dorastający w mieszkaniach do sufitu. Ma mleczny, palący sok o gorzkim smaku, Spożycie go podrażnia błony śluzowe, powodując uczucie parzenia. Większe ilości powodują bóle brzucha i wymioty.

Ostrożnie alergicy!

Toksyczne są także wszystkie rośliny z gatunku figowców. Wytwarzają biały sok o mlecznej barwie zawierający lateks. Substancja ta bardzo obficie wycieka przy uszkodzeniu kory lub ułamaniu gałęzi. Dlatego powinniśmy zachować ostrożność przy pielęgnacji tej rośliny. Dlatego po zakończonych zabiegach najlepiej umyjmy dokładnie ręce. Szczególnie uważać muszą osoby uczulone na lateks. Mogą u nich wystąpić takie objawy jak zaczerwienienie skóry, pokrzywka, katar, a nawet astma oskrzelowa.

Podrażnienia może wywołać również sok obecny w liściach krotonów – krzewów o liściach zabarwionych różnymi odcieniami zieleni, żółci i czerwieni. W jego skład wchodzą m.in. estry diterpenów. Po zetknięciu się ze skórą czy spojówkami powoduje oparzenia. Spożycie nawet niewielkiego kawałka rośliny wywołuje wymioty i biegunkę.

Przede wszystkim ostrożność

Wiele pięknych roślin jest trująca. Jednak nie oznacza to, że koniecznie musimy się ich pozbywać. Jednak powinniśmy zachować odpowiednie środki ostrożności. Koniecznie przestrzeżmy dzieci przed jedzeniem jakichkolwiek części roślin. Jeśli dojdzie już do zatrucia (o tym mogą świadczyć takie objawy jak bóle brzucha, gorączka i niemiarowe bicie serca) to spiszmy nazwę rośliny i jak najszybciej udajmy się do lekarza.

Źródło artykułu:WP Kobieta