UrodaTrądzik na czole – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Trądzik na czole – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Trądzik na czole – skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
01.07.2018 15:04

Trądzik na czole może być uciążliwy i trudny do wyleczenia. Nierówności na skórze, krosty czy zaskórniki nierzadko chcemy ukryć pod grzywką czy makijażem. Istnieją jednak inne sposoby na to, aby pozbyć się trądziku z czoła. Aby tego dokonać, potrzeba nie tylko czasu, ale też regularności i zastosowania odpowiednich kosmetyków.

Trądzik – co to takiego?

Trądzik jest chorobą skóry, spowodowaną między innymi czynnikami genetycznymi czy zwiększoną produkcją sebum. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet w każdym wieku. Najczęściej jednak z trądzikiem zmagają się osoby w wieku dojrzewania.

Wyróżnia się trądzik młodzieńczy, bliznowcowy, ropowiczy i skupiony. Trądzik młodzieńczy występuje najczęściej w formie zaskórników i grudek. Trądzik bliznowcowy rozpoczyna się od zapalenia mieszków włosowych, prowadząc do utworzenia bliznowców. Trądzik ropowiczy charakteryzuje się rozległym występowaniem torbieli ropnych, natomiast trądzik skupiony, uważany za najcięższą odmianę trądziku, występuje w postaci nacieków, zaskórników i torbieli.

Przyczyny trądziku na czole

Na trądzik na czole wpływ może mieć nieodpowiednia dieta. Dodatkowo stosowanie źle dobranych kosmetyków, niewłaściwa higiena i niedbałe zmywanie makijażu mogą mieć negatywny wpływ na naszą cerę. Przyczynami trądziku na czole mogą być również zaburzenia trawienia lub problemy z pęcherzem. Niewystarczająca ilość snu, zbyt dużo alkoholu, stres czy picie zbyt małej ilości płynów zwiększają ryzyko pojawienia się trądziku na twarzy.

Trądzik na czole – zapobieganie

Jak uniknąć trądziku na czole? Należy przede wszystkim zadbać o dietę i odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Warto też pamiętać o oczyszczaniu skóry kosmetykami przeznaczonymi do naszej cery. Stosowanie kremów z filtrem, szczególnie podczas upalnego lata, także może wpłynąć na ładny wygląd skóry. Zapobieganie trądzikowi na czole jest łatwiejsze niż późniejsze leczenie jego skutków.

Trądzik na czole – jak się go pozbyć?

Leczenie trądziku na czole powinniśmy rozpocząć od wizyty u dermatologa, który nie tylko oceni stan naszej skóry, ale też dobierze odpowiedni dla nas sposób leczenia. Trądzik na czole można leczyć maściami, kremami, specjalnymi pastami czy antybiotykami, które przepisuje lekarz. Takie leczenie może trwać kilka miesięcy i wymaga od nas regularności oraz stosowania się do zaleceń specjalisty.

Trądzik możemy leczyć także w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie mamy do wyboru wiele zabiegów. W gabinecie możemy zastosować m.in. peeling kawitacyjny, zabiegi z kwasami oraz mikrodermabrazję. Wybór odpowiedniej metody najczęściej zależy od stopnia nasilenia trądziku i jego rodzaju.

Trądzik na czole – domowe sposoby

Trądzik na czole można leczyć również domowymi sposobami. Nie są one tak skuteczne jak zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych i często robimy je na własną odpowiedzialność. Domowe sposoby na trądzik na czole najczęściej obejmują samodzielnie wykonane maseczki. Maseczkę na trądzik możemy przygotować z cebuli lub drożdży zalanych wodą. Na krosty w domowym zaciszu możemy zastosować także aloes, który nakładamy na zmiany skórne na przykład w formie żelu. Podczas wykonywania domowych zabiegów należy pamiętać o ewentualnych uczuleniach na którykolwiek składnik.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także