UrodaTrądzik udręką dojrzałych kobiet

Trądzik udręką dojrzałych kobiet

Nowe badania amerykańskich lekarzy wykazały, że trądzik nie dotyczy tylko nastolatków, ale coraz częściej zmagają się z nim panie w wieku 20-50 lat.
Nierzadko w gabinetach dermatologicznych spotyka się dojrzałe kobiety, które narzekają na problemy ze skórą. A wszystkiemu winne są zaburzenia hormonalne
i nieodpowiedni styl życia. Czy istnieją skuteczne sposoby leczenia?

Trądzik udręką dojrzałych kobiet
Źródło zdjęć: © 123RF

25.04.2012 | aktual.: 09.08.2013 13:28

Nowe badania amerykańskich lekarzy wykazały, że trądzik nie dotyczy tylko nastolatków, ale coraz częściej zmagają się z nim panie w wieku 20-50 lat. Nierzadko w gabinetach dermatologicznych spotyka się dojrzałe kobiety, które narzekają na problemy ze skórą. A wszystkiemu winne są zaburzenia hormonalne i nieodpowiedni styl życia. Czy istnieją skuteczne sposoby leczenia?

- Lekarze stwierdzają coraz więcej przypadków kobiet po okresie dojrzewania z objawami tzw. „trądziku dorosłego” („adult acne”) - wyjaśnia doktor Bethanee Jean Schlosser. Na dorocznym spotkaniu The American Academy of Dermatology lekarka ta mówiła o rosnącej liczbie kobiet, u których lekarze zdiagnozowali trądzik, a także o zaburzeniach hormonalnych, które są odpowiedzialne za chorobę.

Dr Schlosser, dyrektor the Women’s Skin Health Program z Northwestern University Feinberg School of Medicine, wskazuje na dwa wyniki badań, które potwierdzają, że trądzik u dorosłych kobiet jest powszechny.
Pierwsze obserwacje wykazały, że ponad połowa kobiet zmaga się z trądzikiem w wieku 20 lat i więcej niż 25 proc. pań w wieku 40 lat.

Z kolei w drugim przypadku naukowcy zdiagnozowali schorzenie poprzez analizę zdjęć kobiet. Na podstawie badania przeprowadzonego przez Massachusetts General Hospital odkryli, że 45 proc. kobiet ma trądzik w wieku 21-30 lat, 25 proc. pań w wieku 31-40 lat, a u 10 proc. pacjentek pojawia się także w wieku 41-50 lat.

Dlaczego coraz więcej kobiet po okresie dojrzewania trapi ta przykra dolegliwość?
Dr Diane Berson, dermatolog z Nowego Jorku, uważa, że odpowiedzialne są za to hormony.
- Kiedy następuje zmiana poziomu hormonów, jesteśmy bardziej podatni na schorzenie. Dlatego zarówno mężczyźni, jak i kobiety po okresie dojrzewania zmagają się z chorobą skóry. Jednak mężczyźni rzadziej cierpią z powodu trądziku, ponieważ poziom hormonów nie zmienia się u nich tak często jak u kobiet – tłumaczy dr Diane Berson.
Specjalistka twierdzi również, że zaburzenia hormonalne związane są z miesiączkami, ciążą, okresem okołomenopauzalnym.

Dr Schlosser uważa, że to męskie hormony zwane androgenami (występują u mężczyzn, a w niewielkim stężeniu i u kobiet) mogą powodować trądzik. Niepokojącymi sygnałami mogą być nieregularne miesiączki, nadmierne owłosienie czy obniżenie tonu głosu. Chociaż najczęściej wahania hormonów u kobiet są związane z gwałtownym spadkiem (lub wzrostem) poziomu progesteronu i estrogenu. Oprócz tego sprzyjają mu: zanieczyszczenie środowiska, żywność z chemicznymi dodatkami, a także stresujący tryb życia.

Ekspert zaznacza, że leczenie jest uzależnione od rodzaju i stopnia nasilenia trądziku. Łagodne i umiarkowane zmiany można leczyć za pomocą retinoidów (pochodne witaminy A). W celu unormowania poziomu androgenów stosuje się np. hormonalną terapię. Zaleca się także tabletki lub inne środki, które powstrzymują wzrost bakterii i łagodzą stan zapalny. Dla każdego pacjenta dobiera się indywidualną kurację.

- Ważne jest, aby pacjenci zrozumieli, że w leczeniu trądziku nie ma żadnej metody, która przyniesie natychmiastowy efekt – dodaje dr Schlosser.

Jak sobie radzić? Niektórym kobietom pomaga zmiana nawyków. Należy dokładnie zmywać makijaż. Skuteczne okazują się też masaże twarzy specjalną szczoteczką elektryczną i odpowiedni krem. Poza tym należy stosować środki złuszczające i oczyszczające skórę, np. peelingi lub płyny na bazie kwasu salicylowego i glikolowego.

Na podstawie: today.msnbc.msn.com ms/(kg)

urodapryszczehormony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)