Trwa ładowanie...

Trening HICT - 7 minut ćwiczeń dziennie wystarczy, by schudnąć?

Chcesz mieć seksowna pupę, szczuplejsze nogi, wspaniały brzuch? 7-minutowy trening w jakimkolwiek miejscu może śmiało zastąpić godziny spędzone na siłowni – twierdzi Melissa Hendricks z Cleveland Clinic Wellness.

Trening HICT - 7 minut ćwiczeń dziennie wystarczy, by schudnąć?Źródło: 123RF
d2j8udd
d2j8udd

Chcesz mieć seksowna pupę, szczuplejsze nogi, wspaniały brzuch? 7-minutowy trening w jakimkolwiek miejscu może śmiało zastąpić godziny spędzone na siłowni – twierdzi Melissa Hendricks z Cleveland Clinic Wellness.

Nie ma chyba nikogo, kto nie chciałby zrzucić wagi i zadbać o własne zdrowie, nie spędzając na siłowni wielu godzin tygodniowo. Najnowsze badania opublikowane przez American College of Sports Medicine wskazują, że wystarczy 7 minut treningu obwodowego o wysokiej intensywności (z ang. High Intensity Circuit Training – HICT) dziennie i będziesz w stanie to osiągnąć.

Trening obwodowy o wysokiej intensywności składa się z serii ćwiczeń siłowych, wykorzystujących duże partie mięśni na zmianę z ćwiczeniami kardio, z krótkimi przerwami pomiędzy nimi. Ćwiczenia te są wykonywane w sposób maksymalnie intensywny. Wspomniane badania pokazują, że HICT pozwala zrzucić tyle samo kilogramów i wypracować podobną sprawność ruchową, co częsty i o wiele dłuższy trening siłowy.

Badania potwierdzają więc tę prostą ideę, która mówi, że im więcej energii włożysz w trening, tym więcej z niego wyciągniesz. Im intensywniej ćwiczysz, tym lepsze i szybsze rezultaty zobaczysz. Aczkolwiek nie jest to trening dla każdego. Większość ludzi nie jest w stanie sprostać tak intensywnemu programowi, zachowując przy tym poprawną postawę. Jest ona niezbędna, by trening przyniósł efekt, ale należy o niej pamiętać przede wszystkim dlatego, by ćwiczenia nie skończyły się kontuzją. Osoby otyłe, kontuzjowane lub o bardzo niskiej kondycji fizycznej nie powinny wykonywać tego rodzaju ćwiczeń.

d2j8udd

Jeżeli chciałabyś zwalczyć rutynę albo szukasz sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów, spróbuj treningu obwodowego, ale staraj się powoli pracować nad własnymi możliwościami, zwiększając intensywność ćwiczeń.

Wskazówki: wykonaj 9 do 12 ćwiczeń przez 30 do 60 sekund z jednominutowymi przerwami pomiędzy (jeżeli ich potrzebujesz). Naprzemiennie wykonuj ćwiczenia na duże grupy mięśniowe górnej części ciała (pompki) z ćwiczeniami dużych grup mięśniowych dolnej partii ciała (przysiady), przeplatając je dodatkowo ćwiczeniami kardio (marsz, bieg w miejscu, skakanka itp.). Jeżeli nigdy wcześniej nie wykonywałaś tego typu ćwiczeń, zacznij powoli. Jak tylko się przyzwyczaisz, możesz skrócić swoje przerwy.

Trening obwodowy jest świetnym połączeniem ćwiczeń siłowych z wytrzymałościowymi, nie zajmuje przy tym zbyt wiele czasu. Kolejny plus? Nie potrzebujesz żadnego wyposażenia, maszyn, dodatkowych narzędzi, wykorzystujesz jedynie ciężar swojego ciała. Co to oznacza? Żadnych wymówek! Jednak (to ważne przed rozpoczęciem każdej nowej aktywności fizycznej) skonsultuj się z trenerem, który dobierze tempo i poziom wysiłku twoich treningów.

Tekst: na podst.iVillage.com/Gertruda Bober

(gb/sr), kobieta.wp.pl

d2j8udd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j8udd