Triathlon - zasady, dystanse i odmiany trójboju
Triathlon, czyli trójbój, to połączenie trzech dyscyplin sportowych, takich jak pływanie, kolarstwo oraz bieganie. Podczas wieloboju liczy się czas - obejmuje on nawet zmianę stroju lub sprzętu sportowego, dlatego sportowcy muszą być zwinni, szybcy i wytrzymali. Triathlon to dość młoda dyscyplina, która zyskała rangę olimpijską w 2000 roku.
11.11.2018 18:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Triathlon - historia
Pierwszy trójbój rozegrano 25 września 1974 roku w San Diego. Dystanse: wynosił 457,2 m pływania, 8,047 km jazdy rowerem oraz 9,656 km biegu. W Polsce pierwszy triathlon rozegrano 10 lat później, w Poznaniu (dystanse: 1,5 km pływania, 50 km jazdy rowerem, 20 km biegu). Od 2000 roku triathlon jest dyscypliną olimpijską - pierwsze rozgrywki rozegrały się na Igrzyskach w Sydney.
Triathlon - zasady
Trójbój składa się z trzech etapów w kolejności:
- pływanie - etap ten odbywa się na otwartych akwenach wodnych, czyli rzece, morzu czy jeziorze. Trasa wyznaczona jest przez boje. Należy płynąć o własnych siłach. Zakazane jest używanie płetw lub innych sprzętów pływackich. Podczas, gdy temperatura wody wynosi poniżej 25 stopni Celsjusza zawodnicy mogą przepłynąć dystans w kombinezonach z pianki.
- jazda na rowerze - to etap o najdłuższym dystansie. Należy go pokonać na rowerach szosowych lub tzw. czasówkach (rowerach specjalnie przystosowanych do triathlonu).
- bieg - to ostatni etap triathlonu. Zakazane jest pokonanie dystansu bez butów.
Triathlon - co warto wiedzieć?
Triathlon wygrywa ten zawodnik, który pierwszy przekroczy linię mety lub będzie miał najkrótszy czas. Podczas trójboju uczestnicy muszą zmieniać strój lub sprzęt sportowy, np. założyć czepek pływacki, kask rowerowy czy buty do biegania. W tym sporcie łatwo o dyskwalifikację lub kosztowną karę. Zakazane jest między innymi używanie szklanych butelek lub sprzętu elektronicznego (wyjątkiem jest zegarek sportowy).
Triathlon - dystans
Wyróżnia się różne dystanse triathlonu:
- Triathlon sprinterski (najkrótszy): 0,75 km pływanie / 20 km kolarstwo/ 5 km bieg;
- Triathlon olimpijski (standardowy): 1,5 km pływanie / 40 km kolarstwo / 10 km bieg;
- Triathlon na długim dystansie: 3 km pływanie / 80 km kolarstwo / 20 km bieg;
- International Triathlon Union: długi dystans: 4 km pływanie / 130 km kolarstwo / 30 km bieg;
- Half-Ironman (Ironman 70.3): 1,9 km pływanie / 90 km kolarstwo / 21 km bieg;
- Ironman: 3,8 km pływanie / 180 km kolarstwo / 42 km bieg;
- Triathlon Ultraman: 10 km pływanie / 421 km kolarstwo / 84 km bieg.
Triathlon - odmiany
Oprócz tradycyjnego triathlonu wyróżnia się też:
- triathlon zimowy - gdzie jazda na rowerze, pływanie i bieg zastąpione są jazdą na łyżwach, rowerem po śniegu i lodzie oraz biegiem na nartach.
- aquathlon - jak sama nazwa wskazuje - opiera się głównie na wysiłku w wodzie. Zawodnicy płyną, biegną, a potem znów płyną.
- duathlon - to trójbój, którego częściami są bieg, jazda na rowerze i znów bieg.
Triathlon to dyscyplina wymagająca dobrego przygotowania od zawodnika. Musi on wykazać się dobrą wytrzymałością oraz kondycją. To sport dla osób, które chcą sprawdzić się w ekstremalnych warunkach i udowodnić sobie i innym - na co ich stać.