Spryskaj tanim specyfikiem. Mszyce padną co do jednej
Mszyce, chociaż są insektami o niewielkich rozmiarach, potrafią siać spustoszenie na każdej roślinie. Jeśli chcesz pozbyć się szkodników z ogrodu, koniecznie sprawdź ten sprawdzony patent. Używano go jeszcze w czasach PRL-u.
Jednym z najczęściej występujących intruzów w ogrodzie są mszyce. Te niewielkie szkodniki zagnieżdżają się na wielu gatunkach roślin i nie pogardzą zarówno młodymi sadzonkami pomidorów, jak i pięknymi krzewami róż. Ich żerowanie może prowadzić do poważnego uszkodzenia łodyg, a nawet całkowitego zahamowania ich wzrostu.
Szkodniki są utrapieniem nie tylko w ogrodzie czy na działce, ale także na balkonach. W sklepach jest dostępnych wiele środków owadobójczych, jednak nie wszystkie okazują się skuteczne. Ich koszty są też dość wysokie. Dlatego też, zanim sięgniesz po chemiczne produkty, warto wypróbować metodę, którą stosowano jeszcze PRL-u. Dzięki temu oszczędzisz roślinom ogrodowym i doniczkowym kontaktu z chemią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naturalne sposoby na mszyce. Proste i skuteczne
Jak pozbyć się mszyc?
Jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów ochronę roślin jest mydło potasowe, które potocznie nazywane jest szarym mydłem. W czasach PRL używano go jako środek do walki z mszycami. Jak się wtedy okazało, jest to niezwykle skuteczny produkt. Jego niezawodne właściwości znane są od początku XX wieku, a badania dowodzą, że kwas kapronowy, który zawiera, potrafi wyeliminować nawet 90 proc. szkodników, jednocześnie nie szkodząc roślinom.
Przygotowanie oprysku, które pomoże ci zwalczyć mszyce, jest bardzo proste. Wystarczy utrzeć klasyczną kostkę szarego mydła na tarce i rozpuścić ją w ciepłej wodzie. Na każde 10 litrów wody należy dodać od 150 do 300 gramów mydła. Po rozpuszczenia produktu przelej roztwór do butelki z atomizerem. Kiedy mikstura wystygnie, możesz spryskać zainfekowaną roślinę.
Czytaj także: Wymieszaj i wlej do ziemi. Kret natychmiast się wyniesie
Jak pozbyć się mszyc z pni drzewa?
Mszyce atakują także drzewa owocowe, wysysając z nich soki i powodując deformację pędów i liści. Skutki ich działania mogą być katastrofalne i wpływać na ilość oraz jakość zbiorów.
Rozwiązaniem problemu może być tradycyjny lep na owady. Jak należy go użyć? Potrzyj nim pień na wysokości około 15-20 cm. Kluczowe jest dokładne pokrycie powierzchni drzewa, tak aby żadne insekty nie mogły się wdrapać wyżej. Nie musisz martwić się o regularne powtarzanie tej czynności, ani tym czy maź zniknie po deszczu - raz użyty klej będzie przylegać do kory niemal przez cały rok.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl