Trzeba będzie oddać setki złotych. Tak podliczą emerytów

Waloryzacja rent i emerytur nie wszystkim wyjdzie korzystnie
Waloryzacja rent i emerytur nie wszystkim wyjdzie korzystnie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

27.12.2022 11:51, aktual.: 27.12.2022 13:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W 2023 roku będzie mieć miejsce rekordowa waloryzacja rent oraz emerytur. Niestety część seniorów, która dzięki Polskiemu Ładowi była zwolniona z podatku, w nadchodzącym roku będzie musiała go zapłacić.

Już od 1 marca 2023 roku seniorzy dostaną wyższe emerytury i renty. Polski rząd zdecydował się na waloryzację kwotowo-procentową. Niskie świadczenia zostaną podniesione o 250 złotych brutto. Te wyższe natomiast mogą liczyć na waloryzację procentową. Według rządu wskaźnik ten wyniesie 13,8 procent brutto. Niestety część seniorów będzie musiała podzielić się wyższą emeryturą ze skarbówką.

Koniec emerytury i renty bez PIT? Oto co mówią dane

Szalejąca inflacja skłoniła polski rząd do waloryzacji rent oraz emerytur. W jej wyniku wzrost za dziesięć miesięcy wyniesie 2270-3000 złotych. I choć podawane kwoty mogą zrobić wrażenie, niestety rzeczywistość nie będzie już malować się w tak pięknych barwach. Wszystko dlatego, że część seniorów pożegna się z emeryturą bez PIT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wszystko przez to, że wedle prawa z PIT zwolnione są świadczenia do 2500 złotych brutto. Po waloryzacji, od 1 marca 2023 roku, podatek będzie potrącany, gdyż w takim przypadku z 2500 tysiąca emerytura wzrośnie do 2845 złotych. W ten sposób w skali roku posiadacz świadczenia o takiej wysokości będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 410 złotych.

Według przeliczeń "Faktu" podatek będzie obowiązywać seniorów, którzy obecnie otrzymują 2250 złotych emerytury lub renty brutto, gdyż po waloryzacji wzrośnie ona do ustawowego progu 2500 złotych.

Na waloryzacji rent i emerytur skorzysta skarbówka. Zmian w Polskim Ładzie nie widać

Według danych resort finansów nie wykluczał sytuacji, w której kwota wolna od podatku będzie zależna od wskaźnika inflacji.

- Przed kolejnym rokiem podatkowym, w związku z sytuacją związaną z inflacją, trzeba będzie przeanalizować skutki i możliwości zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Bo ta kwota wolna będzie rosła, ale nie automatycznie - przyznał kilka miesięcy temu wiceminister finansów Artur Soboń, udzielając "Faktowi" komentarza.

O takowych zmianach na razie jednak nie słychać. Wiadomo natomiast, że seniorzy, którzy obecnie płacą PIT, w 2023 roku, po waloryzacji, zapłacą jeszcze więcej.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (155)
Zobacz także