Trwa ładowanie...
d2has1s

Trzy słowa najlepiej opisujące Słowenię? Zielono, aktywnie i zdrowo

To jeden z najbardziej zielonych krajów na świecie oraz lider w zakresie ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturowego. To także miejsce, w którym można przeżyć niejedną przygodę i odkryć bogactwo przyrody – od masywnych Alp Julijskich po migoczące wybrzeże Morza Śródziemnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Słowenia jest uznawana za jeden z najbardziej zielonych krajów na świecie
Słowenia jest uznawana za jeden z najbardziej zielonych krajów na świecie (Shutterstock.com)
d2has1s

Słowenia jest zielona

Bogactwo przyrody rozciąga się od Alp na północy i północnym zachodzie kraju do Pohorje na północnym wschodzie, a także od Kotliny Panońskiej na wschodzie po winne wzgórza i źródła termalne na południowym wschodzie. Lasy zajmują prawie 2/3 powierzchni Słowenii, z czego 1/3 jest pod ochroną programu Natura 2000.

Shutterstock.com

10 tys. pszczelarzy, 12,5 tys. pasiek i niemal 170 tys. uli. Słowenia jest jedynym krajem UE, który prawnie chroni rodzime gatunki pszczół. Ponadto 2018 r. został uznany za Rok Pszczoły, w trakcie którego szczególny nacisk kładzie się na promocję różnorodnych inicjatyw mających na celu ochronę słoweńskich pszczół i podkreślanie ich znaczenia dla środowiska naturalnego.

Shutterstock.com

Słowenia jest obecnie uznawana za jeden z najbardziej zielonych krajów na świecie, czego dowodem jest przyznana w tym roku nagroda National Geographic World Legacy Award. Z kolei stolica, Ljubljana, zyskała tytuł Zielonej Stolicy Europy 2016. 3/4 powierzchni miasta pokrywają tereny zielone, w tym m.in. ogród botaniczny. Centrum miasta jest całkowicie zamknięte dla ruchu samochodowego, aby dać pierwszeństwo pieszym, rowerzystom i środkom transportu publicznego. Popularność zyskują również rowery elektryczne.

Shutterstock.com

Słowenia jest aktywna

Alpy Julijskie, wybrane przez Lonely Planet za jeden z trzech najbardziej polecanych regionów do odwiedzenia w 2018 r., są doskonałym kierunkiem podróży o każdej porze roku. Zimą, ośrodki narciarskie, takie jak Vogel czy Kranjska Gora, oferują trasy dostosowane do potrzeb każdej rodziny. Latem Alpy są wymarzoną scenerią dla wycieczek pieszych i rowerowych. Góry zachwycają bujnością dzikich kwiatów – warto przyjechać tu w maju, aby wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Dzikich Kwiatów w Bohinj.

Shutterstock.com

W Słowenii jest ponad 10 tys. km oznakowanych szlaków turystycznych, ponad 170 schronisk górskich i 40 hoteli oferujących produkty i usługi dla turystów pieszych, a także 14 ośrodków rowerowych, spełniających potrzeby nawet najbardziej wymagających rowerzystów.

Shutterstock.com

Na uwagę zasługują również wybrzeże, rzeki i jeziora zapewniające świetne warunki dla fanów sportów wodnych. Dużą dawkę adrenaliny dostarczy rafting (Dolina Soca) i canyoning w kanionach Sušec i Kozjak. Nieco spokojniej natomiast przebiegnie spływ kajakiem lub standup paddling (SUP) w krystalicznych wodach jeziora Bled.

Shutterstock.com

Słowenia jest zdrowa

W Słowenii znajdują się jedne z najlepszych w Europie naturalne uzdrowiska i źródła termalne. Szczycą się wielowiekową tradycją leczenia duszy i ciała przy użyciu wód bogatych w magnez i wapń.

Shutterstock.com

Na turystów czeka 15 certyfikowanych uzdrowisk: Rogaska Slatina będąca najstarszym i największym spa w Słowenii, źródła termalne Laško, popularne już za czasów rzymskich, gejzery Terme Olimia, Rimske Toplice oraz wody magnezowe Rogaška Slatina Health Resort. Ponadto Thalasso Centre w Portorož oferuje innowacyjne zabiegi z wykorzystaniem inhalacji solankowych i kąpieli błotnych.

d2has1s

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Niezwykłe zdjęcie Europy ESA

d2has1s

Podziel się opinią

Share

d2has1s

d2has1s