Trwa ładowanie...

Twoja przyjaciółka glinka. Dlaczego warto ją stosować?

Kosmetyki z glinką są coraz szerzej dostępne. Zielona, czerwona, biała, różowa – każdy rodzaj tej substancji cechuje się innymi, dobroczynnymi właściwościami. Jaką glinkę wybrać i dlaczego warto ją stosować?

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Twoja przyjaciółka glinka. Dlaczego warto ją stosować?
Źródło: iStock.com, fot: IrinaBort
d2n68b4

Co to jest glinka?

Glinka kosmetyczna to minerał ilasty składający się z uwodnionych glinokrzemianów. Znajdziemy w niej mnóstwo łatwo przyswajalnych mikro- i makroelementów, np. magnez, wapń potas, żelazo, cynk i inne. Glinka charakteryzuje się silnymi właściwościami absorpcyjnymi, więc z łatwością radzi sobie z nadmiarem sebum, podrażnieniami czy różnymi zanieczyszczeniami. Z tego względu znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce jako środek oczyszczający i uzupełniający pielęgnację niemal każdej cery.

Glinka – biała, różowa czy zielona?

W kosmetyce stosuje się kilka rodzajów glinki, a każda z nich różni się kolorem. Niezwykle popularnym typem jest glinka zielona, którą mogą stosować osoby z cerą przetłuszczającą się, skłonną do powstawania pojedynczych pryszczy, trądziku i zaskórników. Glinka zielona ma właściwości dezynfekujące, oczyszczające i antyseptyczne. Blokuje namnażanie się bakterii i pochłania nadmiar sebum.

Inną popularną odmianą jest łagodna glinka biała (zwana chińską lub glinką kaolin), która z kolei świetnie pielęgnuje cery wrażliwe i suche. Biała glinka oczyszcza, wygładza, uelastycznia i działa kojąco na podrażnienia. Może być też stosowana przez panie z cerą dojrzałą. Mieszanką glinki białej oraz glinki czerwonej jest tzw. French clay pink (glinka różowa), która jest bardzo delikatna i działa kojąco nawet na cery alergiczne.

Glinka czerwona wykazuje podobne właściwości co glinka zielona, ale działa łagodniej, więc może być stosowana np. do skóry naczynkowej i z trądzikiem różowatym. Innym rodzajem o podobnym zabarwieniu jest czerwona glinka marokańska (glinka ghassoul), która przede wszystkim nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, ponieważ wykazuje silne działania absorpcyjne.

123RF
Źródło: 123RF

Glinka – jakie kosmetyki warto wybierać?

Kiedy wybieramy kosmetyki z glinką kosmetyczną, zwracajmy uwagę na zawartość substancji aktywnej (im więcej, tym lepiej). Weźmy też pod uwagę obecność dodatkowych składników, np. emulgatorów czy antyzbrylaczy, które mogą obniżyć skuteczność samej glinki. Najlepsze będą preparaty z "czystą" glinką, które – chociaż nieco droższe – działają lepiej.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2n68b4

Podziel się opinią

Share
d2n68b4
d2n68b4