Blisko ludziTypy toksycznych mężczyzn. Nawet nie próbuj ich zmieniać

Typy toksycznych mężczyzn. Nawet nie próbuj ich zmieniać

Typy toksycznych partnerów
Typy toksycznych partnerów
Źródło zdjęć: © Pexels

29.12.2021 10:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W każdym związku musi minąć trochę czasu, zanim dwie osoby dotrą się ze sobą, a także poznają i zaakceptują wzajemnie swoje wady i specyficzne zachowania. Jednak pewne z nich mogą wydawać się alarmujące i stanowić sygnały, że tworzona relacja raczej nie będzie mieć przyszłości. W związku z tym warto wiedzieć, jakie istnieją typy toksycznych mężczyzn i jak sobie z nimi poradzić.

Miłość bywa piękna, ale często również bardzo trudna. Zdaje się, że jest w stanie znieść wszystko, ale czy powinna? Czasem bywa tak, że zakochujemy się w mężczyźnie o bardzo trudnym charakterze. Taka relacja wymaga wtedy dużo cierpliwości, zrozumienia i kompromisów. Jednak nigdy nie należy tracić czujności i w niektórych sytuacjach na pewno warto zastanowić się, czy nie mamy przypadkiem do czynienia z toksycznym partnerem. 

Typy toksycznych partnerów

Psychoterapeutka Katarzyna Miller wyróżniła w rozmowie z prowadzącymi "Dzień Dobry TVN" kilka typów toksycznych mężczyzn. Na liście znaleźli się: psychopata, narcyz, maminsynek, zazdrośnik, umniejszacz, typ dziecka, ale także osoba uzależniona, kryminalista oraz oszust. Najgorszym i najbardziej niebezpiecznym typem jest oczywiście psychopata, który stosuje przemoc fizyczną lub psychiczną. Ten typ charakteryzuje się zazwyczaj niezwykłą inteligencją. Stosuje manipulację i niezwykle dobrze się maskuje. Po aktach przemocowych będzie przychodził z kwiatami i przepraszał. 

– Jeżeli dziewczyna ma dobrą bazę wewnętrzną własną, to ona się szybko zorientuje i go zostawi, albo ucieknie. Co jest dla psychopaty istotne? Dla niego nieważne są cudze odczucia. On jest jedyny, najważniejszy, reszta ludzi to cień – powiedziała Katarzyna Miller w studiu "Dzień Dobry TVN". Podobne mniemanie o sobie ma oczywiście narcyz, który myśli tylko o własnej wygodzie, pozostawiając partnerkę na dalszym planie. 

Maminsynka zostaw w spokoju

Niezwykle popularnym typem, z którym mierzy się duża liczba kobiet jest z pewnością maminsynek. Mężczyzna tak blisko związany z matką, że jest niemal od tej relacji uzależniony. Nie potrafi jej rozluźnić, nawet będąc w związku. Najlepiej czuje się w domu rodzinnym pod opieką dogadzającej mu mamy. Jaki jest sposób na maminsynka? Ekspertka radzi, by odpuścić i nie tracić nerwów. – Zostawić w spokoju ten temat, robić swoje. "Idziesz do mamusi? Miłego wieczoru". Jeżeli matka przychodzi do domu, krytykuje i nastawia chłopka przeciwko niej, to jest inna sprawa – stwierdziła Miller.  

Psychoterapeutka w tej samej rozmowie podkreśliła, by kobiety nigdy nie zapominały o sobie i stawiały w związku jasno określone warunki. Powiedziała również, że nie jesteśmy w stanie nikogo zmienić prócz samych siebie. W relacjach z typami toksycznymi poradzą sobie kobiety z silną bazą wewnętrzną. 

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (36)
Zobacz także