Trwa ładowanie...
dz4qst4

Ubóstwo menstruacyjne w Polsce. Fundacja Dominiki Kulczyk przeprowadziła badania, wyniki są szokujące

28 maja obchodzimy Dzień Higieny Menstruacyjnej. Fundacja Dominiki Kulczyk przeprowadziła badania, ile kobiet i mężczyzn w Polsce zmaga się z ubóstwem menstruacyjnym. Wyniki są zaskakujące. Co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ubóstwo menstruacyjne. Fundacja Dominiki Kulczyk przeprowadziła badania
Ubóstwo menstruacyjne. Fundacja Dominiki Kulczyk przeprowadziła badania (ONS)
dz4qst4

Trudno uwierzyć, że w XXI wieku nadal wstydzimy mówić się o tym, że mamy okres. A temat miesiączki budzi wiele kontrowersji czy mitów. Fundacja Dominiki Kulczyk postanowiła sprawdzić, jak sytuacja wygląda w Polsce. Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń.

W Polsce nadal co piąta kobieta zmaga się z ubóstwem menstruacyjnym

Problem ubóstwa menstruacyjnego nie dotyka tylko krajów trzeciego świata, ale pojawia się również w wysoko rozwiniętych państwach. Przed wyborem posiłek czy podpaski stają również Polki.

dz4qst4

"To istotne nie tylko z materialnego punktu widzenia. Dostęp do artykułów higienicznych to przecież przede wszystkim zapewnienie kobietom i dziewczętom poczucia pewności siebie oraz umożliwienie kontynuowania edukacji także podczas menstruacji" – czytamy na stornie fundacji.

Ponadto 42 proc. kobiet przyznało, że w ich domach nie porusza się tematu okresu lub bardzo rzadko. Brak rozmowy powoduje powielanie różnych mylnych stereotypów. 30 proc. kobiet uważa, że podczas okresu zajście w ciążę jest niemożliwe, a co piąta nadal myśli, że czas menstruacji nie jest odpowiedni na pieczenie ciast czy kiszenie ogórków.

"Musimy walczyć z tabu, stygmatyzacją i zabobonami dotyczącymi menstruacji obecnymi w Polsce. Miesiączka, oznaczająca gotowość na nowe życie, powinna być celebrowanym momentem. Niestety, zamiast tego jest przyczyną upokarzania kobiet na całym świecie. Trzeba z tym skończyć" – apeluje prezeska fundacji Dominika Kulczyk.

**Zobacz także: Aleksandra Kisiel mówi o urodzie. Jak zadbać o siebie podczas kwarantanny?**

((video_player https://video.wp.pl/mid,2052751 ,klip.html true #adv=1# ))

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dz4qst4

Podziel się opinią

Share
dz4qst4
dz4qst4