ycipk-41ptfj

Ubrania z motywem tie-dye. Powrót do wyrazistych barw

Tajemnicza nazwa tie-dye tak naprawdę charakteryzuje bardzo prostą technikę farbowania ubrań, która będzie królować w tym sezonie wiosenno-letnim. Sprawdź, jak nosić tego typu odzież.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Motyw tie-dye można znaleźć na sportowych, luźnych bluzach
Motyw tie-dye można znaleźć na sportowych, luźnych bluzach (iStock.com, Fot: keeweeboy)
ycipk-41ptfj

Na czym polega tie-dye?

Tie-dye, czyli po polsku "wiązać-barwić", to znana już od bardzo dawna technika zdobienia tkanin, wywodząca się aż z czasów prekolumbijskich. Polega na zgnieceniu i pofałdowaniu wybranego fragmentu materiału, związaniu go gumkami lub sznurkiem oraz pomalowaniu kilkoma barwnikami w różnych odcieniach. Dzięki temu na rozprostowanej tkaninie widoczne są rozmyte, bardzo barwne wzory, które wzajemnie się przenikają i przypominają np. spirale, chmury czy kwiaty o nieregularnych krawędziach.

ycipk-41ptfj

Motyw tie-dye stał się bardzo popularny w latach 60. w środowiskach hippisowskich, które promowały kolory natury i nowy styl życia, przeciwstawiający się ówczesnym konwenansom. Później estetyka wielobarwnych mazajów wyszła z mody, by powrócić z wielkim hukiem w latach 90. W tamtej dekadzie wzory tie-dye popularne były głównie wśród członków subkultury skate i pojawiały się na bluzkach męskich i damskich.

unsplash.com
Podziel się
ycipk-41ptfj

Tie-dye - z czym je teraz nosić?

Motyw tie-dye właśnie powrócił do łask, ale pojawia się już nie tylko na T-shirtach czy bluzkach, ale także na spódnicach, szortach czy nawet jeansach. Tego typu ubrania nadają się na wiele okazji, a wszystko zależy od ich stylu. Sportowe koszulki i bluzy będą najlepsze na niezobowiązujące okoliczności, np. wyjścia do baru czy kina, spacery z rodziną czy zakupy, a delikatne plisowane spódnice czy eleganckie koszule można zakładać na przyjęcie czy nawet do pracy.

Odzież w stylu tie-dye przyciąga uwagę, dlatego najlepiej wygląda z klasycznymi, jednolitymi ubraniami, które tonują jej krzykliwy charakter (oczywiście jeśli wybierzemy model we wszystkich kolorach tęczy). Sprawdzą się więc proste, granatowe jeansy, koszule, jednolite buty sportowe czy skromne szpilki.

ycipk-41ptfj
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-41ptfj

ycipk-41ptfj
ycipk-41ptfj