Trwa ładowanie...

Ukraińscy strażacy uratowali kota z płonącego budynku. Akcję uwieczniono na nagraniu

Wojna w Ukrainie dotyczy także zwierząt, które pozostają na terytorium państwa: w zamkniętych mieszkaniach, schroniskach, zoo, na dworcach czy ulicach. Ukraińcy od początku starają się pomóc w ucieczce także czworonogom. Ostatnio tamtejsi strażacy uratowali kota z płonącego mieszkania i podjęli się jego reanimacji.

Share
Ukraińscy strażacy nie zawahali się przed uratowaniem kotaUkraińscy strażacy nie zawahali się przed uratowaniem kotaŹródło: Getty Images, Twitter
d1hslj7

Zwierzęta przebywające obecnie w Ukrainie to ciche ofiary wojny. Nie zawsze udaje się im przekroczyć granicę wraz z opiekunami. Niektóre z nich zostają same w pustych domach, skazane na łaskę bądź niełaskę innych ludzi.

Kot w opałach

Na pomoc przerażonym czworonogom ruszyli ukraińscy strażacy. Ratują je ze zniszczonych lub płonących budynków. Niedawno internet obiegło nagranie z akcji ratunkowej, które udostępniła Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Strażacy wyjechali z bazy, żeby zgasić pożar w pięciopiętrowym budynku mieszkalnym. Podczas trwającej akcji gaśniczej, mężczyźni odnaleźli przestraszonego białego kota. Zwierzę było zupełnie zdezorientowane, a do tego groziło mu niedotlenienie. Funkcjonariusze natychmiast podali mu sprzężone powietrze oraz zwilżyli jego głowę wodą.

d1hslj7

Historią podzielił się na Twitterze również doradca Ministra do Spraw Wewnętrznych Ukrainy, Anton Geraszczenko. Polityk potwierdził, że do zdarzenia doszło w Humaniu, który znajduje się w obwodzie czerkaskim.

Na pomoc ukraińskim zwierzętom

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę powstało wiele grup pomocowych dla zwierząt, które wciąż przebywają w strefie działań wojennych. Do wsparcia dołączają firmy produkujące karmy dla psów i kotów oraz inne marki związane z polepszaniem bytu czworonogów.

Po ukraińskiej stronie działają takie grupy wolontariuszy jak Save Pets of Ukraine, Ukrainian Rescue Appeal, Happy Paw czy ZooPatrol. Zrzeszeni w nich ludzie ratują ranne zwierzęta, dbają, żeby miały dostęp do czystej wody i pożywienia oraz ewakuują je w razie potrzeby.

d1hslj7

W Polsce również nie brakuje podobnych grup. Jedna z nich, Pomoc dla zwierząt w Ukrainie, ma obecnie ponad 86 tys. członków na Facebooku. Jej głównym zadaniem jest sprowadzenie jak największej liczby czworonogów, które w Ukrainie zdane są na siebie.

Domowa depilacja. Sprawdzamy PHILIPS LUMEA

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1hslj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1hslj7
d1hslj7