Blisko ludziUkraińska prokuratorka generalna nie odpuszcza. Ściga Rosjan za gwałty

Ukraińska prokuratorka generalna nie odpuszcza. Ściga Rosjan za gwałty

Iryna Wenediktowa poinformowała, że śledczym udało się ustalić tożsamość jednego z gwałcicieli
Iryna Wenediktowa poinformowała, że śledczym udało się ustalić tożsamość jednego z gwałcicieli
Źródło zdjęć: © Facebook | Iryna Wenediktowa

19.05.2022 15:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od niemal początku wojny z Ukrainy napływają wiadomości o brutalnych i często masowych gwałtach dokonywanych przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainkach i dzieciach. Mimo trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina, służby starają się ścigać sprawców zbrodni. Na pierwszej linii frontu jest prokuratorka generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, która ma na koncie pierwsze sukcesy.

Ludmiła Denysowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka, poinformowała, że tylko w dwóch pierwszych tygodniach kwietnia w Ukrainie zgłoszono oficjalnie 400 gwałtów dokonanych przez Rosjan. To pokazuje, z jak ogromną skalą zjawiska mamy do czynienia. Zwłaszcza, gdy weźmiemy poprawkę na fakt, że wiele ofiar nie zgłasza tego typu zbrodni.

Ukraińska prokuratura ustaliła tożsamość rosyjskiego wojskowego podejrzanego o gwałty

W wtorek 17 maja Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że śledczy ustalili tożsamość 20-letniego rosyjskiego wojskowego, podejrzanego o gwałty na kobietach z miejscowości w obwodzie kijowskim.

"Zidentyfikowano podejrzanego o przemoc wobec kobiet w obwodzie kijowskim. To już drugi rosyjski gwałciciel, którego wykryto. Jest nim 20-letni Bułat Fassachow, radiotelefonista dywizjonu artylerii haubic w 30. Samodzielnej Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych 2. Armii Gwardyjskiej Centralnego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Rosji" - poinformowała prokurator generalna Wenediktowa. Dodała, że Rosjanin został poinformowany, iż jest podejrzany o złamanie prawa wojennego.

Według ustaleń prokuratury to Bułat Fassachow w marcu 2022 r. w jednej ze wsi w rejonie browarskim wdarł się wraz z drugim wojskowym do prywatnego domu. Nakazał swemu towarzyszowi, by zamknął w piwnicy wszystkich domowników, poza jedną kobietą. Zgwałcił ją, grożąc jej śmiercią i rozstrzelaniem jej rodziny.

Po kilku dniach ten sam wojskowy wszedł do innego domu wraz z trzema wspólnikami. Ponownie wyrzucili z domu wszystkich domowników, prócz jednej kobiety, którą zbiorowo zgwałcili.

"Trwa ustalanie dalszych osób zamieszanych w te bestialstwa"

Fassachow jest drugim rosyjskim gwałcicielem, którego ekipie Wenediktowej udało się zidentyfikować. Pierwszy wielokrotnie zgwałcił Ukrainkę, a wcześniej zabił jej męża.

"W jednej z wiosek rejonu browarskiego w pobliżu Kijowa Rosjanin włamał się do prywatnego domu, zabił właściciela i pijany, wielokrotnie zgwałcił wraz z towarzyszem żonę zabitego cywila, grożąc jej i jej dziecku" - poinformowała Wenediktowa.

Prokuratorka zapowiada, że na tym nie poprzestanie. "Trwa ustalanie dalszych osób zamieszanych w te bestialstwa" - zapewniła.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także