Trwa ładowanie...

Ukraińskie gwiazdy opuściły swój kraj. "Wstydzę się, że uciekłam z tego piekła"

Rosyjska inwazja na Ukrainę zmusiła wielu mieszkańców do opuszczenia kraju. Wśród nich są również ukraińskie gwiazdy. Choć wyjechali ze swojej ojczyzny, starają się ją wspierać na wszelkie możliwe sposoby - organizowaniem koncertów charytatywnych, zbiórek lub wolontariatem.

Ukraińscy artyści wspierają swój krajUkraińscy artyści wspierają swój krajŹródło: Instagram, fot: Nastia Kamenskykh, Tina Karol
d1z0kkc
d1z0kkc

"Naprawdę chcę wrócić do domu"

Zanim rosyjskie wojska przedarły się na terytorium Ukrainy Nastia Kamienskich i Ołeksij Andrijowycz Potapenko, raper znany pod pseudonimem Potap, wyjechali na rodzinne wakacje do Hiszpanii. Fani natychmiast skrytykowali ich zachowanie, wskazując, że powinni zostać w Ukrainie i wspierać jej obywateli w tak trudnym dla nich czasie. Para nie wróciła jeszcze do kraju, ale wspiera go na wielu frontach. Małżonkowie organizują wspólne koncerty poświęcone wojnie w Ukrainie. Ostatnio wystąpili w patriotycznych stylizacjach na Latin American Music Awards w Stanach Zjednoczonych.

Przed falą krytyki nie ustrzegła się również Sława Kamińska. Piosenkarka wyjechała wraz z rodziną do Holandii, ale wciąż głośno mówi o tym, co dzieje się w jej rodzinnym kraju. Wytłumaczyła także swoją decyzję na Instagramie.

"Czasami bardzo się wstydzę, że uciekłam z tego piekła, a tak wielu jeszcze w nim tkwi. Jako matka i córka nie mogłam postąpić inaczej. Naprawdę chcę wrócić do domu i wierzę w nasze zwycięstwo" - napisała w jednym z postów.

W walce o prawdę

Tina Karol uciekła przed wojną do Polski. Na miejscu, w Warszawie, walczy z rosyjską propagandą. Uczestniczy w wiecach popierających zakończenie konfliktu oraz występowała na koncertach charytatywnych. W trakcie jednego z protestów wyznała dziennikarzom, że nie podda się w walce o prawdę.

d1z0kkc

- Chcę walczyć wszystkimi możliwymi metodami. W Polsce założyłam też fundację, która jest lustrzanym odbiciem fundacji "Biegun przyciągania", którą kieruję na Ukrainie. W Polsce fundacja będzie zajmować się pomocą humanitarną, edukacją i przyszłością narodu ukraińskiego - powiedziała w rozmowie z Onetem.

"Każdy poranek zaczynam od telefonu do męża"

Znana ukraińska piosenkarka Jamala znalazła schronienie w Turcji. Zanim wyjechała tam z dziećmi, przez kilka dni ukrywała się przed rosyjskimi żołnierzami na jednym z parkingów. W obawie o bezpieczeństwo najbliższych podjęła trudną decyzję o emigracji. "Nie planowaliśmy wyjazdu z Ukrainy, ale sytuacja zmieniała się diametralnie z godziny na godzinę" - wyznała w wywiadzie dla "Star Trek".

Teraz gwiazda przebywa w Stambule, ale nie zapomniała o tym, co dzieje się w jej kraju. Wyruszyła w trasę koncertową po Europie, przeznaczając cały dochód na pomoc Ukrainie. Do tej pory udało się jej zebrać 90 milionów dolarów.

d1z0kkc

Ukrainę opuściła również Nadia Dorofiejewa. Piosenkarka regularnie koncertuje w Europie. Podobnie jak Jamala pieniądze ze sprzedaży biletów przeznacza na pomoc swojej ojczyźnie. "Udało mi się wystąpić w Budapeszcie, Lizbonie i Barcelonie. Nigdy tam wcześniej nie byłam" - skomentowała na swoim Instagramie.

O brutalności wojny w Ukrainie przekonała się także Ilona Gozdiewa. Rosyjskie wojsko zniszczyło jej dom podczas ostrzału Irpina. Artystka nie miała wyboru. Uciekła ze swoimi dziećmi do Włoch. "Każdy poranek zaczynam teraz od telefonu do męża i ojca oraz oglądania wiadomości" - napisała na swoim instagramowym profilu. Gozdiewa wspiera walkę o wolną Ukrainę. Udziela się w miejscowym, włoskim kościele, gdzie pomaga zbierać apteczki dla Ukraińców walczących na froncie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Na czym polega unikalna technologia Poziomy Nauki w zabawkach Fisher-Price?

d1z0kkc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1z0kkc