Blisko ludziUprawiaj seks regularnie, a będziesz mądrzejsza. Nauka to potwierdza!

Uprawiaj seks regularnie, a będziesz mądrzejsza. Nauka to potwierdza!

Uprawiaj seks regularnie, a będziesz mądrzejsza. Nauka to potwierdza!
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Paulina Brzozowska

23.06.2017 11:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O zbawiennym wpływie seksu na zdrowie powiedziano już niemal wszystko. Udane pożycie reguluje ciśnienie krwi, pobudza produkcję endorfin i poprawia nasz wygląd. Tym razem jednak chcemy skupić się na skutkach intelektualnych regularnego seksu. Z pomocą przychodzą nam badania naukowców z Oxford University.

Jeżeli cierpisz na dylemat i nie wiesz, czy wolisz iść do łóżka ze swoim partnerem, czy rozwiązać krzyżówkę, żeby rozwinąć swoje zdolności umysłowe, możesz śmiało wybrać to pierwsze. Okazuje się bowiem, że seks działa na nasz mózg jak najlepsze ćwiczenie. Dowodzi tego eksperyment przeprowadzony w Oxford University. Badacze poddali testom grupę 73 ochotników, 28 mężczyzn i 45 kobiet w wieku 50-83.

37 z nich przyznało, że uprawia seks przynajmniej raz w tygodniu, 26 że raz w miesiącu, a 10 osób nie robiło tego nigdy. Następnie podłączono ich do aparatury monitorującej aktywność mózgu i poddano testom wymagającym sprawności intelektualnej. Wśród nich pojawiły się testy werbalne i wizualne. Na przykład badani musieli wymienić jak najwięcej zwierząt, których nazwa zaczyna się na literę "F" w ciągu minuty, albo narysować coś z pamięci.

Wyniki jednoznacznie stwierdziły, że grupa uprawiająca seks minimum raz w tygodniu, poradziła sobie z tymi zadaniami znacznie lepiej. Ich przewaga wynosiła 2 proc. w stosunku do osób, które uprawiają seks raz w miesiącu i 6 proc. w stosunku do tych, które seksu nie uprawiały nigdy.

Twórcy eksperymentu nie są do końca pewni, dlaczego częsty seks jest powiązany z rozwojem mózgu, jednak sugerują, że może mieć to związek z neurohormonami takimi jak dopamina i oksytocyna. Ta dwójka odpowiada za transport sygnałów w neuronach. Im dopaminy i oksytocyny jest więcej, tym szybciej sygnały przemieszczają się po mózgu i działa on sprawniej.

Zastanawia nas tylko, dlaczego w takim razie gwiazdy filmów dla dorosłych nie należą jeszcze do Mensy…

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także