Wiele kobiet go doświadcza. Tak objawia się "pożądanie responsywne"
- Żeby nie doszło do nadużyć, w takiej sytuacji najlepiej powiedzieć: "Jednak mam ochotę" - tłumaczy seksuolożka Anita Szyszkowicz. Ekspertka radzi też, co należy zrobić przed przygodnym seksem i jak zachować się w sytuacji, kiedy partner nie chce założyć prezerwatywy.
Brak ochoty na seks nie musi trwać długo. Jak zauważa ekspertka, wiele pań doświadcza tzw. pożądania responsywnego, które jest odpowiedzią na pieszczoty. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Emily Nagoski - odczuwa je co trzecia kobieta.
- Pożądanie responsywne zdarza się częściej u kobiet. Wydaje się nam, że nie mamy ochoty na seks, ale kiedy dochodzi do zbliżeń i pocałunków albo robimy partnerowi masaż, żeby go zaspokoić, mogą się pojawić podniecenie i ochota na seks. Żeby nie doszło do nadużyć, w takiej sytuacji najlepiej powiedzieć: "Jednak mam ochotę". Oczywiście może być tak, że mężczyzna nie ma ochoty. Jemu jest trudniej odmówić, bo wciąż pokutuje krzywdzący stereotyp, że mężczyźni zawsze chcą i ciągle myślą o seksie. A przecież też bywają zmęczeni albo zestresowani - wyjaśniła seksuolożka Anita Szyszkowicz w rozmowie z "Wysokimi Obcasami Extra".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Seks dla części osób wciąż jest tematem tabu. Niektórzy boją się o nim rozmawiać z partnerem lub partnerką, w szczególności, jeśli nie są w związku. Jeżeli decydujemy się jednak na przygodny seks, seksuolożka poradziła, co powinniśmy zrobić przed nim. Rozmowa na temat chorób wenerycznych czy zabezpieczenia jest niezwykle ważna.
Co zrobić przed przygodnym seksem?
- Przed seksem warto omówić kilka kwestii, np. zapytać o wyniki badań w kierunku chorób wenerycznych - radzi.
Podejmując temat wyznaczania granic w seksie, zauważyła, że dla niektórych osób jest to trudne - zarówno, gdy są w związku, jak i kiedy uprawiają seks z nieznajomym.
- W dłuższej relacji zwykle czujemy większy komfort i zaufanie do drugiej strony, czemu może towarzyszyć poczucie, że już "nie wypada" na coś się nie zgodzić. Z kolei, jeśli kogoś dopiero poznaliśmy, to chcemy pokazać się z jak najlepszej strony, zachęcić drugą osobę do siebie. Wtedy jednak mamy mniejsze zaufanie, więc szansa, że zapali się czerwona lampka, jest większa - tłumaczyła Szyszkowicz.
- Dobrze jest też wprost powiedzieć, czego na pewno nie chcemy, czego możemy spróbować i co jest dla nas w seksie konieczne. Polecam ustalić między sobą bezpieczne słowo, którym przerwiemy seks w dowolnym momencie. I zawsze pamiętać, że jeśli zgodziliśmy się na seks lub jakąś konkretną aktywność, to w trakcie możemy zmienić zdanie i w każdej chwili się wycofać - dodała.
Zapytana o sytuację, kiedy mężczyzna nie chce założyć prezerwatywy, poradziła:
- Jeśli to dla nas konieczność, to nie ma pola do kompromisu. Warto jednak zapytać mężczyznę, dlaczego nie chce założyć prezerwatywy. Czasami chodzi o antykoncepcję - niektórzy boją się, że prezerwatywa pęknie i partnerka zajdzie w ciążę. Niekiedy faktycznie odczuwają dyskomfort albo mają alergię. Nadwrażliwość może powodować problem ze wzwodem. W takiej sytuacji warto poszukać prezerwatyw z innego materiału. (..) Mężczyźni skarżą się czasem na stres, który wywołuje w nich szukanie prezerwatywy, otwieranie jej i zakładanie. Jeżeli porozmawiamy o tych obawach, to może znajdziemy sposób na poradzenie sobie z tą kwestią.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.