FitnessUprawiałaś taki seks? Możesz mieć kiłę

Uprawiałaś taki seks? Możesz mieć kiłę

Kiła, znana też jako syfilis, to choroba, którą można się zarazić podczas kontaktów seksualnych. Pierwsze oznaki choroby często są ignorowane, trzeba jednak pamiętać, że nieleczona kiła może doprowadzić do ciężkich powikłań. Co powinno nas zaniepokoić i kiedy udać się do lekarza?

Bliskość
Bliskość
Źródło zdjęć: © Getty Images
oprac. AML

26.01.2021 13:59

Pierwsze oznaki choroby zwykle można zaobserwować już po trzech tygodniach od zarażenia. Najczęściej jest to czerwona grudka w miejscu, w którym bakterie zwane krętkami bladymi, wniknęły do organizmu: w okolicach odbytu, warg sromowych, penisa czy też w jamie ustnej.

Pierwsze objawy kiły

Krostki mogą się też pojawić w innych miejscach: na dłoniach lub w okolicach sutków. Zmiany zazwyczaj utrzymują się od dwóch do sześciu tygodni. Czasami towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych.

W kolejnych etapach choroby, zazwyczaj po dziesięciu tygodniach od zarażenia, na skórze i błonach śluzowych pojawia się wysypka. Początkowo są to tylko różowawe i nieswędzące plamki. Później jednak pojawiają się liczne grudki: u kobiet – w okolicach sromu i pod piersiami; u mężczyzn – przy odbycie i worku mosznowym.

U obu płci w rozwijącej się chorobie, często również pojawiają się szarobiałe wilgotne zmiany skórne tzw. kłykciny płaskie, które są wyjątkowo zakaźne. Dodatkowo mogą wystąpić: bóle gardła, gorączka, powiększone węzły chłonne, brak apetytu, a nawet – zapalenie opon mózgowych. Jeśli na tym etapie choroby nie rozpocznie się leczenia, przejdzie ona w postać utajoną i pozostanie w uśpieniu przez bardzo długi czas.

Leczenie kiły

Kolejne objawy syfilisu mogą się pojawić nawet po dwudziestu latach. Wtedy nie są to już tylko zmiany skórne. Kiła atakuje układ nerwowy, doprowadzając do kiłowego zapalenia opon mózgowych, chorób psychicznych czy udaru. Choroba może również zaatakować układ krążenia i spowodować zapalenie aorty lub zwężenie ujść naczyń wieńcowych. Latami nieleczona kiła często doprowadza również do zmian w narządach wewnętrznych tzw. kilaków, czyli narośli, które zwykle pojawiają się np. na kościach udowych.

Zapobieganie

Kiła, znana też jako syfilis, to choroba, którą zarażamy się podczas seksu – analnego, oralnego czy pochwowego. Aby uniknąć choroby, warto używać prezerwatyw. Natomiast jeśli pojawią się pierwsze objawy syfilisu, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i przepisze antybiotyk. W rzadkich przypadkach do zarażenia może dojść również podczas pocałunku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (161)