Trwa ładowanie...

Uprawiasz sport? Sprawdź, dlatego biustonosz sportowy jest ci niezbędny

Wygodne legginsy czy spodenki, odpowiednie buty, mata i inne przyrządy do treningu to nie wszystko. Do kompletu brakuje jeszcze ważnego elementu sportowej garderoby, czyli biustonosza. Poniżej prezentujemy sportowe modele, które należy mieć w szafie.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Uprawiasz sport? Sprawdź, dlatego biustonosz sportowy jest ci niezbędny
Źródło: iStock.com
dvae2ym

Biustonosz sportowy – dlaczego trzeba go mieć?

Piersi to bardzo wrażliwa część kobiecego ciała, ponieważ nie zawierają mięśni, a podatne na deformacje tkanki, których nie da się przywrócić do pierwotnych kształtów za pomocą ćwiczeń (pomoże jedynie interwencja chirurgiczna). Podczas uprawiania sportu biust poddawany jest ciągłym wstrząsom i drganiom, dlatego tak ważne jest, aby był unieruchomiony. Zakładanie odpowiedniego biustonosza sportowego jest więc kwestią kluczową.

Modele sportowe różnią się od modeli przeznaczonych do noszenia na co dzień. Są wysoko zabudowane i najczęściej wykonane ze sztywnego, ale oddychającego materiału. Biustonosze sportowe ograniczają ruchy piersi nawet o ok. 70 proc., podczas gdy zwykłe staniki – tylko ok. 38 proc. Różnica jest więc odczuwalna.

kobieta uprawia fitness iStock.com
kobieta uprawia fitness Źródło: iStock.com, Fot: PavelIvanov

Biustonosz sportowy – jak dobrać?

Dobranie odpowiedniego rozmiaru jest bardzo ważne, ponieważ zły model nie zapewnia pełnego komfortu i sprawia, że kobieta grabi się i pochyla, by zminimalizować odczucie rozciągania tkanek czy ból (zwłaszcza jeśli ma naprawdę duży biust). Tak jak w przypadku tradycyjnych biustonoszy liczy się obwód i rozmiar miseczki. Miseczka powinna otaczać całą pierś, a ramiączka nie mogą wbijać się w skórę, a najlepiej jest, jeśli dają się naciągnać na wysokość ok. 2 cm. Ponadto ważne są też szwy: w modelach sportowym muszą być gładkie, by nie ocierały podczas intensywnych ruchów. Fiszbiny, jeśli są, nie mogą uciskać piersi.

Biustonosz sportowy – rodzaje

Biustonosze sportowe dzielimy głównie względem przeznaczenia oraz wielkości biustu. Inne modele przeznaczone są do statycznych treningów, a inne do biegania. Modele, które przyciskają piersi razem i nadają się przede wszystkim do niezbyt obciążających treningów nazywane są biustonoszami z niskim wsparciem. Takie mogą nosić głównie panie z niewielkim biustem. Z kolei do bardziej intensywnych treningów, czyli fitnessu, tańca czy biegania, polecane są biustonosze ze średnim oraz wysokim wsparciem, które przyciskają piersi osobno i dzięki temu dobrze chronią pełniejsze biusty przed podskokami i drganiem.

kobiety fitness iStock.com
kobiety fitness Źródło: iStock.com, Fot: jacoblund
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dvae2ym

Podziel się opinią

Share
dvae2ym
dvae2ym