Co to jest peeling medyczny? Jaki rodzaj wybrać i kiedy go zrobić?
Peeling medyczny jest coraz częściej rekomendowany przez wielu specjalistów w zakresie kosmetologii. Należy do zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, więc musi być wykonany przez doświadczonego lekarza. Peeling medyczny nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale także wpływa pozytywnie na kondycję cery.
Czym jest peeling medyczny i kiedy z niego korzystać?
Peeling medyczny, znany także jako peeling chemiczny, wykorzystuje złuszczające właściwości kwasów, które w kontakcie ze skórą powodują jej uszkodzenie, aby pobudzić ją do regeneracji i wpłynąć na produkcję kolagenu. Peeling może działać zarówno na płytką warstwę naskórka, jak i na głębsze warstwy skóry. Ze względu na swoją mniejszą inwazyjność może być regularnie powtarzany.
Stosowanie peelingu medycznego:
- łojotokowe zapalenie skóry oraz trądzik;
- blizny potrądzikowe;
- przebarwienia na twarzy czy dłoniach;
- wiotka i skucha skóra;
- widoczne zmarszczki;
- rozszerzone pory;
- rozstępy i cellulit.
Działanie peelingu medycznego jest wielokierunkowe. Nie tylko dogłębnie oczyszcza skórę, ale również niweluje plamy pigmentacyjne i przebarwienia, zmniejsza widoczność blizn, reguluje wydzielanie sebum, a także wyraźnie poprawia jędrność skóry.
Rodzaje peelingu medycznego
Peeling medyczny można podzielić na trzy główne kategorie:
- powierzchniowy – działa na warstwę rogową i ziarnistą naskórka;
- średniogłęboki – wpływa na warstwę podnaskórkową i stymuluje produkcję kolagenu i elastyny;
- głęboki – działa na skórę właściwą oraz usuwa martwy naskórek.
Pamiętaj, że każdy gabinet medycyny estetycznej stosuje własne nazwy określające peeling medyczny/chemiczny. Nim zdecydujesz się na konkretny rodzaj, najpierw skonsultuj się z lekarzem, który podpowie, z czego skorzystać. Peelingi powierzchniowe i średniogłęboke nie są inwazyjne, a w czasie nakładanie kwasów można jedynie odczuwać pieczenie. Po zabiegu natomiast skóra jest lekko zaczerwieniona i napięta, ale po kilku dniach to mija. Z kolei peeling głęboki jest bardziej bolesny i rumień pozabiegowy może się utrzymywać nawet do miesiąca.
Zobacz także: Drugie życie fusów po kawie. Jak zrobić kawowe mydło peelingujące?
Efekty peelingu medycznego
Kilka dni po peelingu medycznym skóra zaczyna się łuszczyć. W tym czasie należy stosować kremy z wysokim filtrem, a przez pierwsze 24 godziny po zabiegu nie można nakładać makijażu i należy zminimalizować stosowanie kosmetyków. W zależności od problemów skórnych peeling medyczny może zadziałać już po jednym zabiegu.
Lista efektów:
- rozjaśnia blizny;
- likwiduje przebarwienia;
- reguluje sebum;
- wspomaga działanie kolagenu i elastyny;
- regeneruje kondycję skóry.
Jak często powtarzać peeling medyczny?
Chcąc poddać się serii zabiegów, pamiętaj, aby zachować odstępy pomiędzy kolejnymi peelingami. Najczęściej zabieg można powtarzać co 10 dni. W niektórych przypadkach peelingu medycznego, należy odczekać nawet 30-40 dni. Wszystko jednak ustala lekarz do indywidualnych potrzeb. Doskonałym momentem do wykonania peelingu jest pora pomiędzy zimą a wiosną, gdy już nie ma mrozów, ale jeszcze nie jest nadmiernie ciepło.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl