Papiloty – czym są, jak je zrobić? Domowe sposoby na piękne fale i loki
Każda kobieta czasami ma ochotę wyglądać wyjątkowo i elegancko, a nic tak nie zmienia wyglądu jak burza pięknych loków. Wiele pań, żeby zakręcić włosy po prostu sięga po lokówkę, jednak jak uzyskać skręty na włosach nie narażając ich na niszczący wpływ wysokiej temperatury? Czym są papiloty i jak je wykorzystać do kręcenia włosów? Jakie są inne, proste sposoby na piękne fale i loki?
24.05.2020 23:29
Papiloty – co to jest?
Papiloty to pewien rodzaj wałków do kręcenia włosów wykonanych z miękkiej gąbki, gumy albo silikonu. W środku miękkiego materiału znajduje się drucik, który umożliwia zwijanie papilotów i utrzymuje skręcone włosy. Najbardziej popularne są papiloty z gąbki z drucikiem w środku. Są one bardzo miękkie, lekkie, nie wyrywają włosów ani nie powodują dyskomfortu. Niektóre rodzaje papilotów, na przykład piankowe nie mają w środku drucika, a zamiast niego posiadają zapięcie, które utrzymuje skręt. Takie papiloty są dosyć śliskie, nie wyrywają włosów i idealnie sprawdzą się na włosach cienkich i niezbyt długich. Do włosów długich i półdługich lepiej nadadzą się papiloty gumowe. Są one jednak bardziej sztywne, przez co gorzej nadają się do spania.
Jak zrobić papiloty? Sposób na domowe loki
Oczywiście najłatwiej jest kupić papiloty w drogerii albo sklepie internetowym, ale jeśli impreza zbliża się wielkimi krokami i nie mamy czasu wybrać się na zakupy albo chcemy tylko poeksperymentować z kręceniem włosów bez wydawania na to pieniędzy, papiloty można łatwo zrobić z kawałka materiału albo gazety. Gazeta nie powinna być zbyt śliska ani zbyt cienka, ponieważ będzie spadać z włosów albo się rwać. Materiał, który sprawdzi się idealnie w roli papilotów to na przykład bawełna ze starej koszulki. Tkaninę lub kartki należy pociąć na paski o długości około 20 cm i szerokości około 15 cm i zwinąć z nich rulony. Po nawinięciu pasm włosów na papiloty, każdą taśmę z gazety lub koszulki warto związać w supeł blisko skóry głowy.
Żeby skutecznie kręcić włosy na papiloty ważne jest, aby odpowiednio przygotować włosy i prawidłowo zakręcić włosy. Warto poświęcić temu trochę czasu, żeby papiloty dały piękne sprężyste loki, a nie jedynie zmierzwioną fryzurę. Jak zrobić papiloty krok po kroku?
- Przed założeniem papilotów należy umyć włosy i dać im przeschnąć, ale niezupełnie - powinny być delikatnie wilgotne.
- Na włosy warto nałożyć odrobinę pianki albo lakieru, który sprawi, że skręt będzie znacznie bardziej trwały.
- Następnie włosy należy podzielić na pasma – im mniejsze fragmenty włosów, tym gęstszy będzie skręt. Żeby uzyskać duże fale, wystarczy podzielić włosy na kilka dużych pasm. Najlepiej zacząć kręcenie od dołu, a zakończyć na czubku głowy.
- Po zawinięciu wszystkich włosów można położyć się spać, a jeśli zakładamy papiloty rano, oddać się codziennym czynnościom. Jeśli nie mamy dużo czasu, włosy należy całkowicie wysuszyć suszarką, jednak należy liczyć się z tym, że loki nie będą trwałe tak trwałe, jak te kręcone przez całą noc.
- Po zdjęciu papilotów włosy trzeba delikatnie przeczesać palcami i porozdzielać loki, fryzurę można dodatkowo utrwalić lakierem.
Papiloty czy wałki?
Alternatywą dla papilotów są wałki. Dają one więcej możliwości niż papiloty, pozwalają na uzyskanie zarówno drobniutkich spiralek, grubych fal, a także na delikatne uniesienie włosów u podstawy. Wałki są wykonane zazwyczaj z plastiku albo metalu, przez co są twarde i sztywne. O ile są używane w ciągu dnia, materiał, z którego są wykonane nie jest problemem, jednak najładniejszy skręt można uzyskać zostawiając wałki na włosach na noc... i tu pojawia się problem. Noc w twardych wałkach, które uciskają głowę może być prawdziwym koszmarem. W tej kwestii papiloty mają nad wałkami znaczącą przewagę - są miękkie, elastyczne i dopasowują się do kształtu głowy, przez co można w nich w miarę komfortowo spać.
Kolejną zaletą papilotów jest fakt, że z ich użyciem można zakręcić włosy bez konieczności traktowania ich wysoką temperaturą, na przykład z suszarki czy lokówki. Dzięki temu, że papiloty nie powodują wysuszenia włosów, bez przeszkód można regularnie kręcić włosy na papiloty nie szkodząc im i nie niszcząc ich struktury.
Dowiedz się więcej: Jak zrobić loki z krótkich włosów?