Olej mineralny. Na czym polega jego działanie? Kontrowersje wokół jednego składnika

UrodaOlej mineralny. Na czym polega jego działanie? Kontrowersje wokół jednego składnika02.09.2020 10:25
Olej mineralny pozostaje kontrowersyjnym składnikiem wielu kosmetyków.
Olej mineralny pozostaje kontrowersyjnym składnikiem wielu kosmetyków.
Źródło zdjęć: © Pexels

Olej mineralny to jeden z tych składników, który ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Wiele osób twierdzi, że jest zapychający i blokujący, a jeszcze inni cenią go za świetne działanie pielęgnacyjne. Gdzie leży prawda? Jak zwykle pośrodku. Zobacz, co warto wiedzieć o oleju mineralnym.

W wielu kosmetykach znajdziesz olej mineralny, który jest odpowiedzialny przynajmniej w teorii za nawilżenie. Choć znany jest od lat i ceniony przez wielu, coraz częściej bywa spychany na margines. Nim sprawdzisz, czy twoje preparaty zawierają w swoich składach olej mineralny, przeczytaj, co jeszcze musisz wiedzieć.

Olej mineralny – czym jest i jak działa?

Wszystkie oleje mineralne powstają w procesie destylacji ropy naftowej i są stosowane do produkcji wszelkich smarów, środków przeciwko korozji, tworzyw sztucznych oraz składników kosmetycznych. Do najpopularniejszych olejów mineralnych należą wazelina i parafina – obie substancje są bezbarwne, bezwonne i bezsmakowe. Oleje mineralne po zetknięciu ze skórą nie zostają wchłonięte, ale tworzą na powierzchni niewyczuwalną barierę, która chroni skórę przed wysuszeniem i przed działaniem czynników zewnętrznych. Znajdziesz je w kremach, środkach do demakijażu, kosmetykach dla niemowląt.

Olej mineralny – czy może być szkodliwy?

Jak już wiesz, olej mineralny ma dokładnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Krążą teorie, według których olej ten może zapychać, podrażniać i powodować zablokowanie oddychania przez skórę. Jednak w owych plotkach nie należy doszukiwać się prawdy. Olej mineralny nie wchłania się w skórę, więc nie może blokować procesu oddychania, bo działa jedynie powierzchniowo. Nie wywołuje alergii i nie odkłada się w organach wewnętrznych. Wszystkie oleje mineralne dopuszczone do kosmetyków są wysoko oczyszczone z wszelkich toksyn, więc można z nich śmiało korzystać. Negatywny stosunek do olejów tego typu wynika głównie z ich ropopochodnego pochodzenia, ale te surowce posiadają specjalne certyfikaty, które dopuszczają je do dalszego przetwarzania.

Olej mineralny – czy wszyscy mogą z niego korzystać?

Zdarza się, że olej mineralny może spowodować kilka nieciekawych następstw jego zastosowania. Jeśli zaczniesz stosować wazelinę albo parafinę w czystej postaci bezpośrednio na skórę, możesz wywołać nieprawidłowe funkcjonowanie bariery skóry. Przy zbyt częstej i regularnej aplikacji czystego oleju mineralnego, możesz doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Nie jest on polecany przy cerze tłustej i łojotokowej, ponieważ sprzyja powstaniu zaskórników. Parafina i wazelina są coraz częściej zastępowane przez inne substancje (np. skwalen, masło shea), bo oleje mineralne mają ograniczone działanie pielęgnacyjne.

WPodróży: Niemcy Północne, czyli idealny pomysł na weekendowy wyjazd cz. II

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Zobacz także
Komentarze (1)