UrodaWłosyBudowa włosa. Czy wiesz, z czego się składa, i jak powstaje włos? Informacje, które warto znać

Budowa włosa. Czy wiesz, z czego się składa, i jak powstaje włos? Informacje, które warto znać

Poznanie budowy włosa pozwala na zrozumienie, w jaki sposób najlepiej dbać o swoje pasma i skórę głowy. Choć wpływa na to wiele czynników, każdy rodzaj włosa posiada praktycznie te same elementy. Idealnie dobrana pielęgnacja zgodna z budową włosa pozwala na osiągnięcie najlepszych oraz optymalnych rezultatów.

Budowa włosów jest kluczem do zrozumienia potrzeb pasm.
Budowa włosów jest kluczem do zrozumienia potrzeb pasm.
Źródło zdjęć: © Getty Images

06.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Budowa włosa wbrew pozorom nie jest taka oczywista i prosta. W końcu składają się na nią elementy biologiczne, ale także chemiczne. Każdy z tych czynników wpływa na ostateczny wygląd pasm. Znając budowę włosa, znacznie łatwiej zrozumiesz, w jaki sposób pielęgnować swoje kosmyki.

Budowa włosa – jakie są warstwy?

W przypadku opisywania budowy włosa warto pamiętać, że każdy rodzaj składa się z trzech najważniejszych warstw:

  • zewnętrznej – osłonki;
  • środkowej – kory włosa;
  • wewnętrznej – rdzenia włosa.

Pierwsza wymieniona warstwa w budowie włosa zbudowana jest z nachodzących na siebie łusek. Innymi słowy, pełni ona funkcję ochronną, dlatego przy zniszczonych pasmach można zauważyć na niej mniej lub bardziej znaczące ubytki. Jeśli chodzi o korę, to zbudowana jest z barwnika i komórek, dlatego też jest najgrubszym elementem. W przypadku rdzenia to występuje one w centrum kory, ale jedynie posiadacze grubych kosmyków mają go w budowie włosa.

Budowa włosa – jak wygląda biologicznie?

Na pewno spotkałaś się z biologicznym ujęciem budowy włosa, który opisywany jest jako połączenie dwóch elementów, czyli łodygi na powierzchni skóry oraz korzenia w skórze. Korzeń umiejscowiony jest wewnątrz mieszka włosowego, a na końcu ma cebulkę, z której wyrasta włos. Posiada także brodawkę dostarczającą substancje odżywcze do cebulki. To właśnie działanie tych dwóch części wpływa bezpośrednio na wygląd łodygi włosa.

Budowa włosa - jak wygląda chemicznie?

Przechodząc do chemicznej budowy włosa, warto wspomnieć o kilku składnikach, jakie znajdziemy w pasmach: proteiny, wodę, pigmenty, minerały i lipidy. W proteinach znajdziesz cysteinę, która jest odpowiedzialna za to czy masz włosy proste, falowane czy kręcone. Natomiast pigmentem jest melanina, za którą kryje się naturalny kolor włosów. Budowa włosa przy jasnym kolorze oznacza mniej melaniny, niż w przypadku brązowych czy rudych odcieni.

Budowa włosa – jak powstaje włos?

Proces powstawania włosa jest bardzo żmudny i długi, ponieważ w przybliżeniu trwa 7 lat. Codziennie włosy rosną od 0,3 do 0,4 mm, co oznacza wzrost o 1 cm na miesiąc. Oprócz budowy włosa dobrze jest zapoznać się również z cyklem jego wzrostu, który dzieli się na 3 fazy.

Cykl wzrostu włosa:

  • anagen – aktywny wzrost włosa (od 2 do 6 lat);
  • katagen – faza przejściowa (od 2 do 4 tygodni);
  • telogen – obumieranie i wypadanie włosów (od 2 do 4 miesięcy).
Komentarze (1)