GotowaniePrzepisyUrodzeni z apetytem na słone przekąski

Urodzeni z apetytem na słone przekąski

Urodzeni z apetytem na słone przekąski
Źródło zdjęć: © JupiterImages/EAST NEWS
15.02.2007 10:23, aktualizacja: 29.06.2010 13:29

Niektórzy ludzie mogli
urodzić się ze skłonnością do słonych potraw - wyniki badań
publikuje pismo "American Journal of Physiology - Regulatory,
Integrative, and Comparative Physiology".

Niektórzy ludzie mogli urodzić się ze skłonnością do słonych potraw - wyniki badań publikuje pismo "American Journal of Physiology - Regulatory, Integrative, and Comparative Physiology".

W badaniu przeprowadzonym na 41 dzieciach i nastolatkach urodzonych jako wcześniaki, naukowcy odkryli, że u osób, które przy urodzeniu miały we krwi niskie stężenie sodu, w późniejszym wieku pojawia się szczególny pociąg do słonych pokarmów (sód, obok chloru, jest składnikiem soli kuchennej).

Kto sięga po słone przekąski?

W testach, w których dzieci mogły wybierać wśród słonych i słodkich przekąsek, te urodzone z niskim stężeniem sodu, najczęściej sięgały po słone produkty. Także na co dzień zjadały stosunkowo najwięcej sodu. Ustalono to na podstawie wywiadów z dziećmi i ich rodzicami.

W badaniu wykazano także, że dzieci z najpoważniejszym niedoborem sodu przy urodzeniu ważyły średnio o 30 proc. więcej niż ich rówieśnicy urodzeni z najwyższym stężeniem sodu we krwi.

Czynnik ryzyka otyłości

Zjadanie soli w dużych ilościach uważa się za wskaźnik ryzyka otyłości. Za wcześnie jest jednak, aby twierdzić, że niedobór sodu na początku życia jest czynnikiem ryzyka otyłości - twierdzi jeden z autorów badań, dr Micah Leshem z University of Haifa w Izraelu. Przybieranie na wadze

Wszystkie badane dzieci urodziły się przedwcześnie, co zwiększało prawdopodobieństwo, że jako noworodki będą miały niskie stężenie sodu we krwi. Uważa się, że już sama niska waga urodzeniowa sprzyja nadmiernemu przybraniu na wadze w późniejszym życiu - zauważa Leshem.

Niedobór sodu tuż po urodzeniu i niedługo później jest charakterystyczny dla wcześniaków, ale zdarza się także dzieciom urodzonym o czasie - zwłaszcza tym z określonymi czynnikami ryzyka, jak np. zaburzeniem pracy nerek.

Na utratę sodu na początku życia mogą wpływać i inne czynniki, także podczas ciąży, m.in. silne wymioty matki - podkreślił Leshem. Już po urodzeniu do tego samego mogą doprowadzić wymioty lub biegunka dziecka. Wśród możliwych przyczyn braku sodu u noworodka wymienia się też podawanie dzieciom mieszanek, w których brakuje elektrolitów. (Nowy Jork (Reuters Health/PAP) - zan/ krx/

Źródło artykułu:PAP