Urządzenia ułatwiające sprzątanie

Urządzenia ułatwiające sprzątanie
Źródło zdjęć: © iStock.com

03.07.2018 15:55, aktual.: 29.03.2019 11:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urządzenia ułatwiające sprzątanie są nowinkami technologicznymi, które cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – to dzięki nim z roku na rok znienawidzone czynności, takie jak mycie okien, pranie, prasowanie czy zmywanie, stają się coraz mniej uciążliwe i czasochłonne. Wśród sprzętów ułatwiających sprzątanie można znaleźć zarówno drobne gadżety, jak i wielofunkcyjne roboty sprzątające, które mogą nas wyręczyć z tego, co każdego dnia zabiera mnóstwo czasu i energii.

Urządzenia ułatwiające sprzątanie w domu

Producenci urządzeń ułatwiających sprzątanie w domu nie poprzestali na odkurzaczach automatycznych, które trafiły do sprzedaży już dobrych kilka lat temu. W tej chwili samobieżne roboty nie tylko zbierają suche zanieczyszczenia przy użyciu szczotek obrotowych, ale również sprzątają na mokro. Są to tzw. roboty mopujące. Działają one dzięki spryskiwaczowi, wibrującej głowicy czyszczącej i nakładkom ściągającym. Mogą pracować zarówno w trybie mopowania, jak i wycierania na wilgotno. Mają wbudowaną nawigację i potrafią współpracować ze smartfonem, w którym da się zainstalować system sterowania urządzeniem sprzątającym. Takie roboty do opracowywania drogi wykorzystują i czujniki, i pamięć. Niektóre nie wymagają żadnej interwencji człowieka – gdy rozładowuje im się bateria, same powracają do stacji dokujących. Na podobnej zasadzie działają roboty do mycia okien i szyb. Mają one specjalne przyssawki, dzięki którym swobodnie poruszają się po szkle.

Odkurzacze, roboty sprzątające i myjki do okien to tylko niektóre urządzenia, które pomogą Ci łatwiej i szybciej przywrócić dom do porządku.

Innowacyjny sprzęt ułatwiający sprzątanie w domu może jednak nie tylko czyścić posadzki i powierzchnie szklane, ale również... składać pranie. W 2016 roku wynaleziona została pierwsza tego typu maszyna (FoldiMate), do której wystarczy włożyć koszule, spodnie i T-shirty, by po kilku minutach odebrać odzież gotową do umieszczenia w komodzie. Maszyna ta ma funkcję likwidacji zagnieceń i perfumowania odzieży, dlatego wszystko, co z niej wychodzi, pachnie świeżo i wygląda schludnie. FoldiMate na razie nie potrafi prasować, ale i na to z pewnością nie trzeba będzie długo czekać.

Urządzenia ułatwiające sprzątanie w ogrodzie

Wiele urządzeń ułatwiających sprzątanie w ogrodzie – tak samo jak sprzęty przeznaczone do domu – działa automatycznie. Na rynku funkcjonują bezobsługowe kosiarki oraz zamiatarki do liści, które radzą sobie nawet na nierównym terenie. Miłośnicy grillowania nie muszą się już martwić o czyszczenie rusztów z zapieczonego tłuszczu – istnieją grillboty, które drucianymi szczotkami docierają nawet w trudno dostępne miejsca. Są to jednak sprzęty z wyższej półki, zarówno technologicznej, jak i cenowej. Osoby o mniejszej zasobności portfela mogą pozwolić sobie na kupno urządzeń do obsługi ręcznej, a takich nie brakuje w ofertach wiodących producentów wyposażenia domu i ogrodu. Są to np. przenośne myjki terenowe z wbudowaną baterią i zbiornikiem na wodę. Umożliwiają one mycie ciepłą wodą bez podłączania do źródła energii elektrycznej. Dołączane są do nich wężę i pistolety spryskujące, co czyni myjki idealnymi gadżetami do precyzyjnego czyszczenia roweru, wózka spacerowego, butów i narzędzi ogrodowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także