Trwa ładowanie...
d3ommzc

Urzędnik Watykanu: "Żonaci księża to możliwa opcja"

"Żonaci księża to możliwa opcja dla Amazonii" - powiedział w wywiadzie dla portalu Vatican News Andrea Tornielli, dyrektor programowy mediów Stolicy Apostolskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Celibat w Kościele od zawsze wywołuje wiele kontrowersji
Celibat w Kościele od zawsze wywołuje wiele kontrowersji (Shutterstock.com)
d3ommzc

W wywiadzie dla Vatican News Andrea Tornielli odwołał się do czasów, kiedy księża byli żonaci. Mówił też o katolickich Kościołach Wschodnich, które powróciły do jedności z Rzymem - tam wyświęcani mogą być żonaci mężczyźni. Tornielli przypominał także o wyjątkach w kościele łacińskim. Papież Pius XII przyjął do Kościoła byłych anglikańskich księży, którzy mieli żony, i zostali wyświęceni.

Żonaci księża - czy to możliwe?

Celibat w Kościele od zawsze wywołuje duże kontrowersje. Torniell zapowiedział, że kwestia ewentualnych zmian w Amazonii będzie poruszana w trakcie zwołanego przez papieża Franciszka październikowego synodu na temat tego regionu. Eksperci i biskupi zwracają uwagę, że wiele wspólnot katolickich jest pozbawionych tam możliwości dostępu do sakramentów, ponieważ brakuje księży. Pochodzący z Hiszpanii hierarcha bp Cob zwraca uwagę, że w niektórych trudno dostępnych, amazońskich terenach z powodu braku księży msze są odprawiane tylko raz w roku.

d3ommzc

"Brak księży wymaga przemyślenia sposobu ewangelizacji w Amazonii" – wyjaśnia bp Cob w rozmowie z portalem Vatican Insider. Dodaje, że potrzebne są nowe sposoby działania, żeby stawić czoła nowym wyzwaniom. Uwagi ekspertów zostały zawarte w 64-stronicowym dokumencie, tzw. Instrumentum Laboris, którym biskupi będą się wspomagali podczas dyskusji na synodzie.

"Potwierdzając, że celibat jest darem dla Kościoła, prosi się, aby w najodleglejszych regionach można było wyświęcać na księży osoby starsze, (...) szanowane i akceptowane przez wspólnoty, mimo tego, że mają one rodzinę" - czytamy w tekście.

Zobacz także: Kościół nigdy nie pozwoli na rozwody. Jezuita Daniel Wojda podaje powód

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ommzc

Podziel się opinią

Share

d3ommzc

d3ommzc