UrodaUśmiech jak z Hollywood

Uśmiech jak z Hollywood

Uśmiech jak z Hollywood
19.10.2006 10:38, aktualizacja: 31.05.2010 13:02

Białe zęby to marzenie. Potrafią poprawić samopoczucie, przywrócić wiarę w siebie, dodać uroku – bo częściej się uśmiechamy – sprawić, że stajemy się piękniejsze. To również komunikat o naszym zdrowiu. W Hollywood już dawno zapanowała moda na białe uśmiechy.

Białe zęby to marzenie. Potrafią poprawić samopoczucie, przywrócić wiarę w siebie, dodać uroku – bo częściej się uśmiechamy – sprawić, że stajemy się piękniejsze. To również komunikat o naszym zdrowiu. W Hollywood już dawno zapanowała moda na białe uśmiechy: Tom Cruise, Madonna to tylko niektóre z przykładów. Co zrobić, by zęby były naprawdę białe?

Walkę o olśniewający uśmiech powinnaś rozpocząć od wizyty u specjalisty. Dentysta pomoże ci ustalić, co jest przyczyną takiego a nie innego koloru twoich zębów. Może się okazać, że pijesz za dużo kawy albo mocnej herbaty. Powodem może być także palenie papierosów, a nawet spożywane leki czy uwarunkowania genetyczne - nie zawsze bowiem naturalny kolor zębów jest śnieżnobiały. Bywa również, że nieatrakcyjny odcień wynika ze zbyt mało starannego mycia zębów: czyścić je możemy za krótko lub za małą ilość razy na dobę.

Istnieje wiele sposobów wybielania. Część preparatów można stosować w zaciszu domowym, inne będą wymagały wizyt u dentysty.

Zrób to sama

Na rynku mamy cały wachlarz różnego rodzaju środków wybielających. Możemy wybrać pasty wybielające, żele, płyny czy paski. Wybór metody tak naprawdę zależy od naszych upodobań - nie każda z nas będzie czuła się komfortowo z szyną wypełnioną żelem, nie każda też będzie chciała poświęcić czas na pokrywanie zębów rano i wieczorem specjalnym płynem.

Zanim zdecydujesz się na którąkolwiek z metod, poradź się dentysty, który będzie wiedział, co w twoim przypadku okaże się najbardziej skuteczne i najbezpieczniejsze.
Jeśli chodzi o pasty wybielające, to z pewnością okażą się one skuteczne przy usuwaniu osadów z kawy czy herbaty, co już może znacząco wpłynąć na wygląd zębów. Nie zawsze jednak efekt będzie w pełni zadowalający.

Cena takich past jest zróżnicowana - najczęściej te droższe mają po prostu więcej składników wybielających. Pasty są w zasadzie bezpieczne dla szkliwa, ale należy zwrócić uwagę na to, by zastosowane środki wybielające nie były środkami trącymi, gdyż takie mogłyby doprowadzić do zarysowań szkliwa.

Preparaty wybielające: Pearl Drops (6 zł), Colgate Advance Withening (7,50 zł), Blanx Med (29 zł), Colgate Simply White (żel wybielający - 59,99 zł), Aquafresh Ice Whitening (8 zł), Sensodyne Whitening (13 zł), Blend-a-med Whitestrips (paski wybielające, 60 zł), Signal Plus Super Whitening (8 zł), Aquafresh Pure White Ultra (paski stomatologiczne, 86 zł).

W gabinecie

Jeśli zdecydujesz się na wybielanie w gabinecie, dentysta może zaproponować ci przynajmniej dwie metody postępowania. Pierwsza z nich polega na tym, że lekarz wykonuje gipsowy odlew twoich zębów i na tej podstawie formuje specjalną szynę. Po przymiarce szynę taką zabiera się do domu, wypełnia wybielającym żelem i zakłada na noc. Efekty widać mniej więcej po upływie tygodnia, a cały zabieg może zająć do 14 dni.

W tym wypadku sam proces przebiega stosunkowo powoli, ale dzięki temu nie zostaje naruszona struktura zębów i nie zmienia się także ich skład chemiczny. Po pierwszych kilku dobach możesz odczuwać drobny dyskomfort w postaci nadwrażliwości zębów na zmiany temperatury. U niektórych osób może także wystąpić podrażnienie dziąseł, jeśli zapomni się o usunięciu nadmiaru żelu z szyny albo jeśli szyna jest niedokładnie dopasowana.

Druga metoda jest znacznie szybsza, bowiem dla osiągnięcia wspaniałego efektu wystarczy jedna wizyta w gabinecie. Dentysta używa po prostu silnego środka wybielającego i nakłada go na przednie powierzchnie zębów. Preparat pozostawia się na mniej więcej pół godziny.

Całkowity koszt wybielania zębów w gabinecie może wahać się od 1000 do nawet 2000 PLN za szczękę.

Trzeba podkreślić, iż wybielanie zębów przez stomatologa jest zabiegiem bezpiecznym. Środki, których używa dentysta (najczęściej jest to nadtlenek wodoru), nie uszkadzają szkliwa ani też nie sprawiają, że staje się ono bardziej kruche. Zadaniem preparatów wybielających jest przede wszystkim wnikanie w głąb zęba i rozłożenie barwników odpowiedzialnych za przebarwienia lub nieatrakcyjny kolor.

Warto poszukać własnego sposobu na Hollywoodzki uśmiech i zacząć bez skrępowania uśmiechać się do życia!

Źródło artykułu:WP Kobieta