Zasiej jeszcze w tym roku. Same stworzą kwietny dywan

Wyobraź sobie ogród pełen kolorów, który co roku zaskakuje nowymi kompozycjami. To marzenie jest możliwe dzięki kwiatom samosiewnym, które dodają dzikiego uroku i niepowtarzalnego charakteru. Które z nich będą najlepsze do ogrodu?

Samosiejki
Samosiejki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

18.06.2024 | aktual.: 18.06.2024 19:20

Kwiaty samosiewne, zwane również samosiejkami, to rośliny, które rozmnażają się przez samosiew, czyli bez naszej ingerencji. Ich nasiona roznoszone są przez wiatr, wodę lub zwierzęta, dzięki czemu pojawiają się w różnych zakątkach ogrodu, tworząc malownicze kompozycje. Niezwykłą zaletą tych kwiatów jest fakt, że szybko rosną i są stosunkowo odporne na różne warunki atmosferyczne i świetnie radzą sobie w niemal każdych warunkach glebowych.

Kolejnym walorem kwiatów samosiewnych jest ich odporność na choroby i szkodniki, a także fakt, że są różnorodne i oferują szeroki wachlarz kolorów, kształtów i rozmiarów. Są też roślinami, które przyciągają owady zapylające m.in. pszczoły oraz motyle.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najpopularniejsze gatunki kwiatów samosiewnych

Jeśli decydujesz się na kwiaty samosiewne w ogrodzie, najlepiej sięgnąć po gatunku jednoroczne i dwuletnie. Do najpopularniejszych z nich należą m.in. maczek kalifornijski, nagietek lekarski, lwia paszcza, szałwia błyszcząca, nasturcja, orlik ogrodowy czy chaber bławatek

Często wśród kwiatów samosiewnych znajdziemy maki polne, które pojawiają się głównie na łąkach. Gatunek ten preferuje jasne i ciepłe stanowisko z przepuszczalnym podłożem, na które nie stosuje się specjalnego nawozu. Warto pamiętać, że maki mogą przetrwać jeden sezon lub być byliną, która zakwitnie kolejnego lata. Kiedy zauważysz, że osłonki nasion przybierają brązowy kolor, delikatnie otwórz je palcami. Wewnątrz każdego strąka znajdziesz mnóstwo nasion, które możesz rozsypać w wybranych przez siebie miejscach w ogrodzie.

Dzikorosnące maki i chabry
Dzikorosnące maki i chabry© Adobe Stock

Jednoroczną rośliną jest także popularny chaber bławatek. Dzięki swoim intensywnie niebieskim kwiatom jest symbolem polskich pól. Warto zwrócić uwagę na jego rozgałęzioną łodygę pokrytą meszkiem, która może osiągnąć wysokość nawet 90 cm. Chaber bławatek jest rośliną mało wymagającą, dobrze rośnie na glebach piaszczystych i suchych. Preferuje stanowiska słoneczne. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu wczesną wiosną lub jesienią. Jako roślina miododajna przyciąga pszczoły i motyle.

Innym z kwiatów samosiewnych jest nagietek lekarski. To roślina jednoroczna o pięknych, jaskrawych kwiatach w odcieniach żółci i pomarańczu. Kwitnie obficie od czerwca do późnej jesieni, przyciągając pszczoły i motyle. Nagietek nie potrzebuje specyficznych warunków uprawy. Wystarczy nasłonecznione stanowisko i przepuszczalna gleba. Jest też odporny na suszę i choroby. 

Nagietek lekarski
Nagietek lekarski© Pixabay

Niezapominajki to z kolei cenione kwiaty ze względu na ich urokliwe drobne kwiaty w kolorze jasnoniebieskim. Roślina ta lubi wilgotne i lekko zacienione stanowiska z próchniczą glebą. Dodatkowo dobrze znosi niskie temperatury, a jej ozdobne kwiaty mają symbolizować wierność i prawdziwą miłość. 

Niezapominajki
Niezapominajki © Pixabay

Werbena to atrakcyjna, wieloletnia roślina o soczyście zielonych liściach, która długo cieszy oko swoimi kwiatami i wypełnia przestrzenie w ogrodzie. Przyciąga liczne owady zapylające, co korzystnie wpływa na lokalny ekosystem. Występuje na podmokłych łąkach, w pobliżu rzek i przy drogach. Roślina ta charakteryzuje się kulistymi kwiatostanami w odcieniach niebieskiego i fioletu. Werbena najlepiej rośnie w pełnym słońcu i wilgotnej glebie. Możesz ją uprawiać w doniczce lub wysiać nasiona wiosną.

Werbena
Werbena© Pixabay

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Zobacz także
Komentarze (3)