Używasz drewnianych akcesoriów kuchennych? Upewnij się, że są czyste
Drewniane akcesoria kuchenne są w niemal każdym polskim domu. Nie kosztują one wiele, a odpowiednio przechowywane prezentują się niczym ozdoba kuchni, a dokładniej, do momentu, w którym nadal wyglądają na czyste i zadbane.
Wiele osób uważa, że drewniane akcesoria kuchenne są znacznie atrakcyjniejsze aniżeli te wykonane z silikonu czy metalu. Nadają przysłowiowego ciepła w nowoczesnej, jak i w klasycznej kuchni. Dodatkowo są stosunkowo niedrogie - kilkuelementowy zestaw można kupić już za około 15 zł.
Ponadto są one znacznie bezpieczniejsze dla teflonowych powłok, w odróżnieniu od akcesoriów metalowych. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia ekologii. Ze wszystkich wymienionych surowców to drewno rozkłada się najszybciej.
Nie są pozbawione wad
Drewniane akcesoria kuchenne wykonane z materiałów takich jak: kokos, buk, dąb, jesion, grusza, wiśnia powinny służyć przez wiele lat. Oczywiście, jeśli są odpowiednio traktowane. Zanim zacznie używać się drewnianych akcesoriów, warto natrzeć je np. oliwą z oliwek czy zwykłym olejem rzepakowym. Impregnacja pozwala na dłuższe użytkowanie przyrządów.
Co w przypadku, kiedy akcesoria kuchenne są wykonane z niskiej jakości drewna? Wówczas należy możliwie często je wymieniać. Dlaczego? Ponieważ pochłaniają kolory potraw i ich zapachy. Jeśli dojdzie to tego nieodpowiednie suszenie akcesoriów, stają się one siedliskiem dla groźnych bakterii i drobnoustrojów. Z tego powodu nie powinny być one czyszczone w zmywarkach, co niestety jest praktykowane w wielu domach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak sprawdzić, czy drewniane akcesoria kuchenne są czyste?
Ania Przybylska, tiktokerka, postanowiła podzielić się patentem, jak sprawdzić, czy posiadane drewniane akcesoria kuchenne są czyste. Do połowy niewielkiego garnka należy wlać wodę, którą trzeba zagotować. Do zagotowanej wody należy włożyć drewniane akcesoria (rączką do góry) i pozostawić je tak przez kilka minut. Następnie, akcesoria należy wyjąć i osuszyć je na papierowym ręczniku. Wodę, która pozostała po gotowaniu, trzeba przelać do białego naczynia. Jeśli woda jest zabarwiona, to znak, że akcesoria są źle umyte.
Jak czyścić drewniane akcesoria kuchenne?
Najlepszym sposobem pozwalającym na dokładne wyczyszczenie drewnianych przyrządów kuchennych jest zalanie ich octem jabłkowym i pozostawienie ich w occie przez całą noc. Po tym czasie, akcesoria należy dokładnie osuszyć.
Jeśli chcesz pozbyć się z drewnianych przyrządów przebarwień i drobnoustrojów, warto namoczyć je na całą noc w roztworze z sody oczyszczonej. Podobnie jak w przypadku roztworu octowego, po takiej kąpieli, akcesoria należy dokładnie wypłukać i osuszyć za pomocą papierowego ręcznika albo czystej szmatki kuchennej.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl